Způsoby, jak si poradit s ucpaným odpadním potrubím, abychom nemuseli volat instalatéra

Výstražné příznaky ucpaného odtoku určitě nepřehlížejte. Voda se vypouští velmi pomalu nebo vůbec, můžete také cítit zvláštní a nepříjemný zápach. Ucpaný odtok se může zdát jako malicherný problém, ale opak je pravdou.

Společně s vodou odchází odpadem a potrubím i zbytky jídel, vlasy, mastnota a kosmetické přípravky, které mohou vytvářet špunty. Nejčastěji se tento problém týká kuchyňského dřezu a odpadu ve vaně či sprchovém koutku. Jak si s tímto problémem poradit? Přinášíme vám několik tipů, protože ne vždy jeden nebo druhý zabere. Mnohdy je potřeba zkoušet a čištění i několikrát opakovat.

7 tipů, jak na ucpaný odpad

  • Vařící voda

  • Ocet a jedlá soda

  • Chemický čistící přípravek

  • Pružina nebo spirála na čištění odpadů

  • Gumový zvon

  • Odsávací zařízení

  • Profesionální pomoc

Vařící voda – alespoň 2x týdně se doporučuje prolít odpad vřelou vodou, jako prevence ucpání. Pokud začíná voda špatně odtékat, zkuste použít gumový zvon a prolít odtok vřelou vodou

Ocet a jedlá soda – ocet a jedlá soda společně reagují a pomohou zbavit se usazených nečistot, mastnoty. Nasypte půl hrníčku sody do odpadu a zalijte hrníčkem octa. Nechte 30 minut působit a poté zalijte vřelou vodou. Postup během dne klidně i 3x zopakujte.

Chemický čistící přípravek – někdy soda a ocet prostě nestačí a je potřeba přistoupit k razantnějšímu kroku. V drogérii dostanete koupit přípravky k tomuto určené.

Pružina nebo spirála – kanalizační spirálu či pružinu je vhodné mít doma, zvlášť, pokud už jste někdy v minulosti měli s odtékáním vody problémy. Je to vhodná pomůcka i v případě, že odtok blokuje nějaký předmět (sponka, náušnice apod.) Případně se utvořil špunt, který nerozpustil ocet ani chemický přípravek.

Odsávací zařízení – pokud nepomohl ocet s jednou sodou ani gumový zvon, dokonce jste odpad zkusili i manuálně vyčistit a pořád nic, zkuste odsávací zařízení. Nejlépe je, když vám tento přístroj někdo půjčí. Není zrovna nejlevnější, ale na druhou stranu, pokud ucpaný odpad řešíte často, může se vám takový pomocník doma hodit.

Profesionální pomoc – jestliže se vám problém s ucpaným odpadem nepovede vyřešit, nezbývá, než zavolat profesionální pomoc. Ono ucpání nemusí být jediným důvodem pomalého nebo zablokovaného odtoku. Může jít o prasklé nebo jinak poškozené potrubí, případně o špatně instalované potrubí. V takovém případě nezbývá, než se obrátit na odborníky.

Obrázky: youtube, brendid, thepipedoctorplumbing