Ucpaný odpad lze uvolnit i bez nutnosti návštěvy instalatéra. Osvědčené postupy si s tímto problémem hravě poradí během několika minut

Fotografie: Depositphotos

Odpad je v leckteré domácnosti velmi zatěžovaný. Mohou se v něm usazovat zbytky jídla, tukové částice, vlasy, nebo třeba i zvířecí chlupy. Tyto částice pak způsobí ucpání. Abyste hned nemuseli volat instalatéra, zvolte některé z následujících metod pročištění odpadních trubek.

Jak levně a efektivně pročistit odpadní trubky?

Nemusíte hned utrácet za chemické prostředky v drogérii. Vyzkoušejte na ucpaný odpad tyto metody:

  • Jedlá soda a ocet: kombinace těchto dvou ingrediencí je ideální na ucpané odpadní trubky. Začněte tím, že do sifonu vsypete několik lžic jedlé sody a posléze prášek zalijete obyčejným lihovým octem. Čím větší množství surovin použijete, tím lepší bude výsledek. Nakonec vše přelijte vroucí vodou a nechte několik hodin působit.
Fotografie: Freepik
  • Kuchyňská sůl a ocet: tu máte ve svých zásobách zcela určitě. Jednoduše ji nasypte do sifonu, přelijte opět octem a nechte několik hodin působit. Nakonec přelijte vroucí vodou.
  • Kypřící prášek do pečiva: obdobně jako jedlá soda funguje i prášek do pečiva. Použijte jej stejným způsobem, tj. vsypte do odpadu, přelijte octem a na závěr nalijte do sifonu převařenou horkou vodu.

Jaké další metody mohou pomoci na ucpaný odpad?

Kromě výše uvedených tipů můžete vyzkoušet samozřejmě i klasický zvon na odpad. Počítejte však s tím, že tato metoda vyžaduje určité úsilí. Začněte tím, že do dřezu nebo umyvadla napustíte vodu (odtok zašpuntujte) a přepadovou výpusť utěsněte nějakým hadříkem namočeným ve vodě.

Fotografie: Freepik

 

Nyní odstraňte špunt, na odtok nasaďte zvon a pumpujte. Když žádná metoda nezabírá, pak vsaďte na osvědčeného „Krtka“. Tento chemický produkt by měl spolehlivě ucpané trubky pročistit od usazenin. Chraňte však při použití svou pokožku i zrak. Prášek přelijte vždy vroucí vodou a nechte působit ideálně přes noc.

Fotografie: Freepik

Jak pečovat o odpadní trubky, aby se neucpávaly?

Abyste se vyhnuli ucpanému odpadu, je nasnadě myslet na preventivní opatření. Do všech odtoků (v umyvadle, vaně anebo ve dřezu) umístěte ochranná sítka, která zachytí veškeré pevné částice a nečistoty. Také se vyvarujte vylévání oleje nebo jiného tuku do odpadu. Tyto tekutiny ideálně slijte do uzavíratelné sklenice a zklikvidujte. Čas od času rovněž odpadní trubky prolijte horkou vodou. Použít při tom můžete samo sebou i již zmíněného „Krtka“.

Zdroj: Goodhousekeeping

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]