Jedlá soda vám ve skutečnosti dokáže usnadnit život nejen v kuchyni. O jejím dalším využití jste neměli sebemenší tušení

Fotografie: Depositphotos

Jedlou sodu lze využít mnoha dalšími způsoby, než pouze jako přísadu do pečiva a některých šumivých nápojů. Toto jsou nejlepší z nich.

Jedlá soda je velmi levný produkt, který snadno seženete téměř v každém supermarketu ve vašem okolí. Co ale mnoho lidí neví je fakt, že tuto oblíbenou přísadu do pečiva a šumivých nápojů lze využít mnoha dalšími způsoby, než pouze těmi gastronomickými. Pokud tedy rádi zkoušíte nové věci a hledáte možnosti, jak ušetřit peníze v domácnosti, toto je šest nejlepších využití jedlé sody, o nichž jste neměli doposud sebemenší tušení.

Přírodní deodorant

Pokud hledáte přírodní alternativu k průmyslovým deodorantům obsahujícím chemikálie, jež mohou být škodlivé pro vás i vaši pokožku a znečišťují životní prostředí, vyzkoušejte jedlou sodu. Možná jste netušili, že jde o produkt, který účinně odstraňuje veškerý nepříjemný zápach – stačí smíchat špetku jedlé sody s vodou, vložit směs do rozprašovače a pravidelně ji nanášet na podpaží. Stejným způsobem se můžete zbavit zápachu nohou.

Fotografie: Freepik

Lék na kousnutí hmyzem

Pokud vás již někdy štípla vosa nebo kousl komár, jistě víte, že jde o poranění, jež může být v některých případech opravdu bolestivé a způsobuje velké svědění. I v tomto případě se však osvědčila jedlá soda jako skvělý pomocník, neboť díky svým schopnostem a obsaženým látkám dokáže účinně zklidnit podrážděnou oblast. Stačí, když smícháním jedlé sody a vody vytvoříte pastu, kterou budete na dané místo nanášet, dokud poranění neodezní.

Zbavte se pálení žáhy

Jedlá soda je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zmírnit pálení žáhy, protože dokáže účinně neutralizovat žaludeční kyseliny. Postup je snadný, stačí akorát smíchat čajovou lžičku jedlé sody se sklenicí vody a směs následně vypít. Postup můžete opakovat do doby, než se váš stav zlepší, ovšem rozhodně se to nesnažte přehánět, denně postačí jedna sklenice.

Fotografie: Freepik

Pro krásné vlasy

Jedlá soda účinně odstraňuje nečistoty, přebytečný maz a může zvýšit růst vašich vlasů. Dejte si však pozor – není vhodné používat ji ve vysokých dávkách nebo pravidelně, protože může vlasy vysušovat, a navíc funguje jako přírodní odbarvovač, takže si nepolepšíte ani pokud máte melír.

Jestliže chcete jedlou i přesto použít, jednoduše smíchejte jednu lžíci s vodou, směs naneste na vaše vlasy a nechte ji chvíli působit. Poté vlasy omyjte, osušte a rozhodně budete překvapeni, jaké zázraky tato gastronomická přísada udělala.

Už žádný nepříjemný dech

Jak již bylo zmíněno v prvním případě, jedlá soda účinně odstraňuje veškeré nepříjemné pachy. Tudíž může být potenciálním pomocníkem také pro boj se zapáchajícími ústy. Aby byl účinek co nejefektivnější, stačí smíchat jednu lžičku s menším množstvím vody, a poté směs chvíli kloktat, díky čemuž se zbavíte veškerých bakteriích v ústech.

Fotografie: Pixabay

Účinný čistič skvrn

Jedlou sodu lze v neposledním případě použít také jako účinný prostředek pro odstranění skvrn z oblečení. Jelikož tato oblíbená přísada funguje jako přírodní odbarvovač, neponičíte tím ani trošku látky, a navíc ušetříte za předražené chemické přípravky. Aby byl efekt co nejlepší, jednoduše namočte oblečení do teplé vody smíchané s trochou jedlé sody, a poté vše vyperte jako obvykle.

Zdroj: Healthline, Almanac