Nevábný zápach z odpadu pomohou odstranit běžně dostupné věci z domácnosti

Fotografie: Freepik

Urputný zápach z kuchyňského dřezu a kanalizace dokáže nepříjemně překvapit. Většinou k němu v domě, nebo bytě dochází tehdy, když na delší dobu odjíždíte pryč. V odpadních trubkách se totiž vytvoří vlivem nepoužívání vody takzvaný vodní korek, který způsobí to, že tekutina v odpadu zkrátka stojí a podléhá zkáze. Kvůli tvorbě mikroorganismů se pak mohou z kanalizace ve dřezu i v koupelně linout nevábné zápachy. Jak si s tímto jevem tedy efektivně poradit?

Tipy na odstranění zápachu z odpadu v bytě

Odborníci doporučují praktikovat před opuštěním obydlí tyto vychytávky, které značně redukují zápach z odpadu:

  • Vlijte do dřezu trochu oleje: postačí v množství zhruba 50 mililitrů. Použít můžete olej slunečnicový. Ten zabrání tomu, aby se v bytě šířil nepříjemný zápach. Účinkuje prý i při aplikaci do toalety. Pokud nemáte po ruce olej ze slunečnic, pomůže i ten technický.
  • Použijte kypřící prášek a obyčejný ocet: tato rada je dá se říct babičkovská. Nejprve do sifonu nasypte kypřící prášek, pak zalijte octem a po čtvrt hodině přelijte vroucí vodou. Zápach tak bude pryč raz dva.
  • Všemocná sůl: nejen v kuchyni platí pořekadlo sůl nad zlato. Pomůže totiž i se zapáchajícím odpadem. Když do odtoku v dřezu, či umyvadle nasypete pár lžic soli a zalijete horkou vodou, bude váš byt opět vonět.
  • Jedlá soda a ocet: ocet je silný prostředek k neutralizaci zápachů a v kombinaci s jedlou sodou a vroucí vodou zákonitě pomůže! Vyzkoušejte to.

Pakliže nepomohou s nepříjemným zápachem žádné z výše uvedených přírodních metod, je nutné přistoupit k chemickým přípravkům. Nejznámějším produktem k odstranění zápachu a nečistot z kanalizace je takzvaný Krtek.

Důležitá je ovšem i prevence. Aby se velké kusy jídla, či jiné nečistoty neusazovaly v odpadních trubkách, je vhodné používat ve dřezu, umyvadle, i ve vaně ochranná sítka.

V nejzazším případě volejte instalatéra

Vyzkoušeli jste všechno, od přírodních produktů, až po ty kupované a nic nepomáhá? Pak bude nejspíš nutné přivolat odborníka na slovo vzatého, kterým je instalatér. Ten pomocí speciálních nástrojů váš odpad uvolní.

Jedná se však o docela náročný proces, a o jak z časového hlediska, tak i leckdy finančního. Někdy ale není zbytí, a je potřeba k takovému kroku přistoupit. Abyste nedošli až sem, počínejte si preventivně a pravidelně čistěte odpad jak přírodními, tak i chemickými produkty.

Fotografie: Freepik, Pexels