Zážitky blízké smrti nejsou tak ojedinělé, jak by se mohlo zdát. Je mnoho lidí, kteří přežili vlastní smrt a vypovídají o zážitcích, jež v tu dobu vnímali.
V lednu 2019 se Alistairu Blakeovi zastavilo srdce. Byl oživován 90 minut – a nakonec přežil. Probral se až po několika dnech v nemocnici. Jeho mozek však překvapivě nebyl poškozen a lékaři mu začali říkat Lazar. Tedy ten, který vstal z mrtvých. Jeho výpověď o zážitku blízké smrti je však spíše děsivá než povzbudivá.
V noci prodělal srdeční zástavu
Alistair je aktivní muž středního věku. V rodině však mají historii onemocnění srdce, a tak se srdeční potíže nevyhnuly ani jemu. Ten den byl pro něj úplně obyčejný. Alistair ujel na kole 45 km a večer strávil povídáním se svojí manželkou. Nic nenasvědčovalo tomu, že bude brzy bojovat o život. V noci se mu totiž zastavilo srdce.
Jeho žena měla naštěstí lehké spaní a zaslechla chrčivé zvuky. Když viděla, že je její muž v bezvědomí, okamžitě zavolala záchranku. Dvacet minut svého muže sama resuscitovala, dokud nedorazili záchranáři. Vypadalo to však velmi špatně. Po 90 minutách oživování a použití defibrilátoru to už chtěli vzdát. Alistair se však vzdát nemínil a srdíčko mu konečně naskočilo. Byl převezen do nemocnice, kde se po čtyřech dnech probral k vědomí.
Lékaři jeho uzdravení považují téměř za zázrak
Jeho mozek fungoval zcela normálně, přestože byl 90 minut bez pulsu, nedýchal a zkolaboval mu krevní oběh. Pro lékaře bylo jeho přežití zázrakem. Lidé se ho ptali, zda má nějaké vzpomínky z doby, kdy byl mrtvý. On však nikoho moc nepotěšil. Z celých čtyř dní si totiž nepamatuje téměř nic. „Spousta lidí se mě ptá, jestli jsem něco viděl, a ne, nic jsem neviděl. Žádná jasná světla, nic takového,“ zklamal tak dychtivé posluchače Alistair.
Tento zážitek mu i přes to v mnohém změnil život. Uvedl, že zvolnil v práci a začal se soustředit na setkávání s rodinou a přáteli. To je totiž to, co má podle něj větší smysl. Přestože Alistair nic zvláštního nezaznamenal, spousta jiných lidí se vrací z klinické smrti se zajímavějšími zprávami. Bílé světlo na konci tunelu je jeden z často zmiňovaných zážitků.
Vysvětlení tohoto fenoménu se různí
Podle lékařů jsou tyto zážitky způsobené tím, jak mozek reaguje, když je mu přerušen přívod kyslíku. Tunelové vidění se pak dostavuje i při mdlobách, nízký krevní tlak způsobuje, že tma v zorném poli přichází jakoby zvenčí a na konci je vidět jasné světlo. Je to však spíše jen lékařská domněnka. Nikdo zatím neprokázal, co se skutečně v mozku po klinické smrti děje. Jak to, že váš mozek nevykazuje sebemenší aktivitu, ale vy se vrátíte s více než živými vzpomínkami?
Vysvětlení možná navždy zůstane záhadou. Přestože některé aspekty klinické smrti by se daly svést na fyziologické procesy v těle, někteří lidé popisují téměř nemožné věci. Po opuštění těla se například pohybují v prostoru nemocnice nebo poslouchají, co si povídají lékaři. Přestože jsou „mrtví“, dokážou vypovědět, o čem si lékaři nebo jejich příbuzní, kteří byli na jiném místě nemocnice, povídali.
Jako by se při klinické smrti jejich vědomí rozšířilo a bylo na hmotném těle nezávislé. Fenomén zážitků blízkých smrti zkoumá řada vědců i nadšenců. Nikdo však zatím nepřišel s žádným jednoznačným vysvětlením, které by bylo podložené důkazy. Na to, co je skutečně po smrti, si tak nejspíš každý bude muset nakonec přijít sám.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář