Truhlář našel u popelnic vyřazenou paletu. Vyrobil z ní dokonalou věc

Fotografie: Aeonx / Creative Commons / Attribution 2.0

Tento muž miluje práci se dřevem a pod jeho rukama vznikají z harampádí krásné kousky. Tentokrát si pohrál s proměnou vyřazené dřevěné palety.

Tentokrát bylo cílem ukázat lidem, jak s trochou šikovnosti můžete proměnit nepotřebnou věc v krásný funkční kousek. Navíc však ve videu mapuje celou výrobu už od vyzvednutí palety. Započítá každou minutu, kterou na projektu strávil, i všechny náklady, jež musel do výroby vložit. Na konci odhalí, kolik si vydělal za hodinu práce na projektu.

Půlka dřeva z palety byla použitelná

Vyřazené palety jsou velmi oblíbený materiál, který kutilové rádi přetváří k úplně jiným účelům. Můžeme se tak setkat s posezením z palet, postelí do ložnice nebo stojanem na bylinky. Palety jsou ze dřeva a pokud se obrousí, jsou velmi levným vstupním materiálem pro výrobu. I tady však existují rozdíly v kvalitě, a tak je potřeba najít opravdu kvalitní a označenou paletu.

Morley Kert měl tentokrát štěstí a paleta, kterou zdarma našel u popelnic, byla opravdu ve velmi dobrém stavu. Nejprve seřízl konce prken, protože ty už byly hodně roztřepené. Poté odstranil veškeré hřebíky a kovové části. Postupně vypáčil všechna prkna z palety. Pak učinil první konstatování. Polovina prken je nepoužitelná, protože se jedná o tenké dřevo, které se při vytahování hřebíků zničilo. Ovšem druhá půlka prken je porušená jen minimálně a je z velmi tvrdého odolného dřeva.

Fotografie: Freepik

Povrch zatmelil a zbrousil do dokonalé roviny

Rozmyslel si, jak bude finální produkt vypadat, a paletová prkna nařezal do potřebné velikosti. Všechna je také ohobloval a zatmelil díry po hřebících a menší nerovnosti. Potom všechna prkna postavil na bok za sebe a začal je slepovat dohromady. Slepená deska pak opět putovala do elektrického hoblíku, aby se vyhladila každá nerovnost.

Přesto byly na povrchu stále patrné drobné nerovnosti. Ty zalepil pilinovým pískem smíchaným s epoxidovým lepidlem tak, že běžným pohledem tuto opravu vůbec nepostřehnete. Poté zbrousil všechny hrany stolu a konečně došlo na to nejlepší. Finální úprava celé desky. Cílem bylo nechat maximálně vyniknout původní strukturu dřeva.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Morley Kert (@morleykert)

Nakonec nanesl nátěr a přišrouboval nohy

Proto nanesl několik vrstev bezbarvého laku. Deska si tak zachovala charakter určité surovosti, který podtrhuje z boku vyražené číslo označení palety. Nakonec bylo třeba opatřit stolu nohy. Morley přišrouboval k desce kovové nohy ve zlaté barvě. Protože už měl v tu dobu zájemce o stůl, barvu nohou si zákazník zvolil sám, aby seděla do jeho interiéru.

Celkem strávil výrobou stolu 12 hodin. Po odečtení veškerého materiálu, který pro renovaci použil, se dostal na krásnou hodinovou mzdu. V přepočtu si za hodinu práce vydělal 1 500 Kč, a to je velmi slušná odměna, za niž by se málokdo zlobil. Nutno podotknout, že měl štěstí i na kupujícího, který jeho práci dodatečně ocenil a poslal mu o 20 % více, než na čem se původně dohodli. Detailní proměnu palety najdete dole ve videu.

Zdroj: Homehacks

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*