Oživte svou koupelnu renovací starých obkladů bez jejich bourání

Máte v kuchyni či koupelně staré obklady, které už nejsou moderní či vykazují známky opotřebení a nevypadají zrovna vábivě? Koupelnu či kuchyni (místo s obkladem) můžete snadno renovovat i bez bourání. S kapkou zručnosti zvládnete proměnu tak úžasnou, že budete zírat, a to i bez rámusu, nutnosti bourat a velkého nepořádku.

V podstatě máte několik možnosti. Použití speciální tapety, barvy nebo staré obklady překrýt novým panelem. Případně položit nový obklad na ten starý, což se moc nedoporučuje, spadne-li starý obklad, spadne s ním i ten nový či se jinak poškodí.

Barvy na obklady

Nejsnadnější a nejčastější způsob renovace starých obkladů je použití akrylátové barvy a obklady jednoduše přetřít. Tento způsob je vhodný pro hladké obklady bez textury. Jelikož jsou obklady hladké, lesklé, je nutné nejprve připravit důkladně jejich povrch, aby barva ulpěla a neloupala se.

Je nezbytné staré obklady vyčistit, odmastit a zbavit případné plísně. Možná místy i opravit, zalepit, zatmelit. V dobrém stavu musí totiž být i spáry. Samozřejmě bude nutné nanést více vrstev. U světlých odstínů to mohou být i 4 vrstvy barvy, u tmavší a syté barvy budou stačit i dvě. Barva se nejlépe nanáší pěnovým válečkem.

Ovšem také počítejte s tím, že na čištění takové plochy nebudete moci používat agresivní chemii a abrazivní přípravky, které by narušili strukturu nátěru. Mimo obkladů lze přetřít a renovovat i stará dlažba. 

Fotografie: Freepik

Tapeta

Mimo barvy lze staré obklady překrýt pomocí tapety, která musí být vhodná do vlhkých prostor. Pokud tedy budete překrývat obklady v koupelně, poraďte se ve specializované prodejně. Většinou se jedná o samolepící tapety (folie) ale lze koupit i roli tapety a lepidlo ve spreji. Tapeta i lepidlo musí být protiplísňové.

Tento způsob se hodí jak do koupelen, tak kuchyní. V koupelně bude tapeta ovšem vystavena mnohem větší vlhkosti a vodě. Proto nic nepodceňte při nákupu tapety i dalších pomůcek.

Fotografie: Freepik

Panel

Panel je rovněž snadnou a levnější záležitostí, než nové obklady. V podstatě přilepíte hotové díly na staré obklady. Povrch musí být rovněž upraven protiplísňovým přípravkem, případné nerovnosti srovnány. Šikovnější si zvládnou panely instalovat sami, případně je možné nechat si provést práci na zakázku. Je rozdíl umísťovat panel v kuchyni za linku a přes celou koupelnu.

Úvodní Fotografie: Freepik