Přestal vás bavit váš starý a nevzhledný botník? Podívejte se, jak ho snadno a levně vylepšit

Dnes vám přinášíme nápad, jak renovovat pomocí balicího papíru nebo textilie starou skřínku, komodu, noční stolek či botník. Pokud i vy máte nějaký starší kus nábytku, který je vám líto ještě vyhodit, pojďme se společně pustit do jeho renovace.

Potřebovat budete balicí papír, tužku, pravítko, lepidlo na dřevo a papír – může být Herkules, štětec nebo malý váleček, smirkový papír a lak. Ze všeho nejdříve si vyberte motiv balicího papíru, který se vám líbí. Může to být romantický vzor s kytkami, dětské motivy nebo klidně i jednobarevný či kombinace více barev.

Postup práce

Plochu, kde budeme lepit balicí papír, poměříme a překreslíme na rub papíru a ten pak vystřihneme. Lepenou plochu zdrsníme smirkovým papírem, pokud máme nějaké vady na kráse, jako jsou vrypy tak ještě zatmelíme a necháme vyschnout. Štětcem naneseme lepidlo na plochu, kde budeme přikládat balicí papír. Ten pak opatrně přilepujeme k ploše a uhlazujeme suchým hadrem. Jakmile máme jednu stranu, přejdeme k další a postupujeme, až máme hotovo. Někdy není potřeba lepit přes celou plochu, ale jen určité vystřižené vzory. Když máme takto ozdobeno, natřeme celou parádu bezbarvým lakem.

Já mám raději malý váleček, ale použít se dá i štětec. Na skřínku můžete použít i nové úchyty nebo nalepit různé ozdoby, podle fantazie: korálky, knoflíky, mušličky. Takto se dá renovovat klidně i starší skříň, kterou máte třeba na chalupě. Místo balicího papíru lze využít zbytky tapet nebo textilie. Klidně můžete použít staré ubrusy, ale u látky vždy stříháme o něco větší a přežehlíme do rubu zahnuté okraje. Ne každá látka však drží a dobře se s ní pracuje.

Obrázek: flickr.com