Aby pokojové rostliny prospívaly, je potřeba jim kromě pravidelného zalévání dopřát čas od času nadstandardní péči. Pomoci mohou i obyčejné zápalky.
Pokojové rostliny mohou po čase začít strádat v důsledku nedostatku živin. To může být zapříčiněno nedostatečným hnojením půdy v květináči. Na zahrádce je půda pravidelně vyživována různými živočichy i dalšími rostlinami, a přesto je potřeba občas rostlinám pomoci hnojivem. Pokojové rostliny jsou sice méně náročné na živiny, protože jsou pěstovány na okrasu, ne za účelem pěstování plodů, přesto pro svůj zdravý růst živiny potřebují. K běžnému hnojení můžete přidat i pár zápalek.
Zápalky proti škůdcům
Přítomnost zápalek v květináči vás může zbavit některých nepříjemných škůdců. Pakomáři se drží v málo vyživované půdě, která se často zalévá a hnojí. Abyste svou rostlinu před tímto hmyzem ochránili, poslouží vám k tomu 8–10 zápalek. Jednoduše tyto zápalky zapíchejte do půdy hlavičkami dolů v přiměřené vzdálenosti od okraje. Rostlinu zalévejte, jak jste zvyklí. Po týdnu zápalky z půdy vytáhněte a zkontrolujte, jestli se hlavičky rozpustily. Pokud ano, zapíchejte do květináče zápalky nové a postup takto opakujte 3×–4×.
Zápalky místo hnojiva
Hlavičky zápalek obsahují chlorečnan draselný, fosfor, síru a malé množství hořčíku a oxidu železitého. Jejich přítomnost v květináči může do půdy uvolnit stopové množství těchto prvků, které kořeny dokážou z půdy vytáhnout a využít pro lepší růst rostliny. Fosfor pomáhá pro dobrý růst kořenového systému a využít ho můžete i na ovocné keře, zeleninu nebo bylinky. Síra a hořčík zase podporují produkci chlorofylu, díky čemuž budou mít vaše rostliny zelenější listy.
Jenom zápalky bohužel nejsou schopné dodat rostlině veškeré potřebné živiny a zálivku kvalitním hnojivem vám tak nenahradí. Pokud ale nestíháte rostlinu hnojivem zalít, získají vám zápalky trochu času a rostlinu alespoň částečně vyživí. Co nejdříve byste ale rostlině měli dopřát vydatnou směs potřebných látek z hnojiva.
Zápalky jako podpora růstu rostlin
Připravte si 10–20 zápalek, které budete umísťovat do květináče. Zapíchejte jednotlivé zápalky do půdy hlavičkami dolů přibližně v polovině mezi stonkem a okrajem květináče. Nezapichujte je příliš hluboko, abyste nepoškodily kořenový systém rostliny, a rostlinu dále zalévejte podle potřeby. Pokud chcete vyrobit zálivku, ponořte zápalky do konve s vodou. Jakmile se hlavičky zápalek rozpustí, můžete vodu použít k zalévání rostlin.
Zdroj: Balconygardenweb
Napište komentář