Správné zabalení předmětu je stěžejní. Je jedno, jestli jste majitelem e-shopu, prodáváte staré věci na bazaru, nebo vracíte zboží, obal musí vždy vydržet cestu, aby se nepoškodil předmět uvnitř. Zdá se to jako věda, ale není tomu tak, se správným vybavením, zvládnete zabalit naprosto cokoliv.
Proč si dát práci s balením před přepravou?
Reklamace není nikdy příjemným zážitkem, o to víc, když je zapříčiněná vaši vlastní vinnou. Při špatném balení zakázek se bude pravidelně prodejci objevovat zpráva, že zákazník požaduje vrácení peněz, nebo výměnu zboží, jelikož mu produkt přišel poškozený. No nemusíme si nic nalhávat, tato pravděpodobnost je poměrně vysoká, přepravci nejsou zrovna ohleduplní k přepravovaným předmětům a nedbale zabalený předmět má svůj osud vlastně zpečetěn. To samé platí i v případě reklamace, obchod vám produkt nevymění, jestliže jim dorazí zničený. Takže zlaté pravidlo zní: balit, balit a pořádně!
Zvolte vhodný obalový materiál
Obalové materiály jsou gró celého balení. Kvalitní a pevný materiál vám zaručí bezpečí vašeho zboží či přepravovaného předmětu. Nejvhodnější jsou asi papírové krabice. Nezapomeňte, že je potřeba, aby byla kvalitní a dokázala se ubránit deformaci a nepřízni počasí. Doručovatel může zásilku položit na mokrou zem, případně ji nechat na slunci, je lepší být tedy připraven a zvolit silnější karton. Pro malé předměty můžete využít bublinkové fólie.
U papírové krabice je důležitá i vhodná velikost. Při balení nezapomínejte na ponechání menšího prostoru na vystýlku a deformaci krabice, tedy předmět nesmí být úplně obalen krabicí a je potřeba mít pár centimetrovou rezervu. Obecně se doporučuje nechat mezi předmětem a krabicí alespoň 3 cm (tzv. deformační zóna), aby se při nárazu poničila jen krabice, a nikoliv převážený předmět.
Pozor na již použité obaly
Opakované používání obalových materiálů je sice šetrné k přírodě, může být ale počátkem problému. Raději si řádně ověřte, zda není obal nikde poškozený, deformovaný a zkontrolujte pevnost stěn, dna i víka. Obecně je lepší využívat recyklovatelné obalové materiály, pak nebudete nuceni je využívat opakovaně. Případně se pro již použitý obal dá najít nové použití, můžete do něj například zabalit dárek, nebo z něj vyrobit hračku pro vašeho potomka.
Nezapomínejte na výstelku
Výplň krabice je nezbytnou součástí balení. Chrání předmět před nárazem a poničením. Velice potřebná je hlavně v případě přepravy více předmětů v jednom balíčku, výstelka pak brání jednotlivé předměty před jimi samými. To nás přeci jen učily již naše babičky, na jejich rady ale nedejte, opravdu nestačí jen pouhé noviny. Vsaďte na profesionální vystýlky v podobě bublinkové fólie, vzduchových polštářků, kartonové střiže, mačkaného fixačního papíru nebo FLO-PAK. Výplň není nutná vždy, když budete posílat tričko, nemusíte využívat ochranu v podobě vystýlky, vhodné je ji ale použít u většiny předmětů. Raději ji dávat pokaždé než jednou zapomenout.
Pořádně vše zafixujte
Teď již přichází na řadu poslední a možná nejdůležitější pomocník pro balení. Lepící pásky jsou naprostým základem. Rozhodně s nimi nešetřete a raději oblepte balíček pořádně. Mezi riziková místa, která musíte rozhodně obalit, patří veškeré spoje a hrany. Následně polepte páskou celou krabici, tedy obě strany kartonu. Úplně nejkvalitnější přelepení je do tvaru kříže. V případě, že budete chtít balíček ještě lépe zafixovat, můžete využít fólii. Celou krabici jí omotejte. Rapidně se tím snižuje riziko protržení a namočení kartonu, a naopak zvyšujete pevnost všech rohů a spojů. Pro pohodlí dopravce a příjemce můžete ještě celý balík převázat provázkem, který následně bude sloužit k manipulaci.
Zvolte vhodné místo pro transportní štítek
V poslední řadě musíte balík opatřit štítkem, kde bude uveden příjemce a jeho adresa, nezapomeňte uvést i vaši adresu (kvůli případnému vrácení zásilky). Štítek musí být dobře viditelný a kvalitně připevněný, aby se při dopravě neztratil. Jestliže máte obavy o rozbití křehkého předmětu, nalepte na krabici štítek s označením křehké.
Napište komentář