Kardiologové varují: Těmto 8 potravinám byste se měli raději vyhnout

Fotografie: Public Domain

Kardiologové patří mezi odborníky, kteří se na vlastní kůži přesvědčují o tom, co může špatná strava způsobit lidskému tělu.

Lékaři se setkávají s kardiovaskulárními poruchami, z nichž většina je způsobena nezdravou stravou a životním stylem. Statistiky jsou děsivé: kolik lidí se každoročně stane obětí tohoto typu onemocnění, včetně těch, kteří sotva překročili čtyřicítku. Podle statistik zdravotního statistického úřadu zemřelo v roce 2019 v České republice na kardiovaskulární onemocnění celkem 39 205 lidí. To představuje asi 38 % ze všech úmrtí v ČR.

Správná skladba potravin proti infarktu

Infarkt může kdykoli postihnout prakticky kohokoli. Důraz je kladen na rizika – chcete se mu vyhnout? Chcete snížit své riziko? „Ať je jídlo vaším lékem,“ řekl Hippokrates a jeho slova obstála ve zkoušce času. Správná výživa totiž podporuje nejen zdraví srdce, ale má pozitivní vliv na všechny části a funkce těla. Existují výzkumy, které to jasně dokazují. Podle kardiologa Dr. Andrewa Freemana, „pokud se vydáte do částí světa, kde lidé nebyli vystaveni západnímu životnímu stylu, tedy fyzické nečinnosti a konzumaci zpracovaných potravin, je výskyt srdečních onemocnění velmi omezený”.

I když si uvědomujeme, že se stáváme tím, co jíme, není vždy a ve všech případech možné problémové potraviny vyloučit. Tehdy nastupuje pravidlo střídmosti, kdy je klíčová kontrola porcí. „Žádná potravina vám nezachrání život… A žádná potravina vás nezabije. Je to o rovnováze,” zdůraznila doktorka Sharonne Hayes, profesorka kardiovaskulární medicíny. Jako vodítko pro ty, kteří chtějí změnit svůj životní styl a kterým záleží na jejich zdraví, vypracovali oba kardiologové osmibodový seznam potravin, které by oni osobně jako odborníci nikdy nejedli nebo jen občas.

1. Slanina, klobásy a další zpracované maso

Zpracované maso má vysoký obsah kalorií, nasycených tuků, soli a obsahuje přidané složky, jako jsou dusičnany, o kterých všichni víme, že jsou škodlivé. Nadměrná konzumace hotdogů, salámů, slaniny, šunky a sušeného masa může mít vliv nejen na zdraví srdce: Světová zdravotnická organizace zjistila, že konzumace zpracovaného masa může dokonce způsobit rakovinu.

lékaři srdce
Fotografie: Freepik

2. Chipsy a další zpracované pochutiny

Větší problém než tuky představují jednoduché sacharidy, které se nacházejí v chipsech, chlebu a krekrech. Snažte se je proto ze svého jídelníčku vyřadit a hledejte pomalu stravitelné, zdravé sacharidy, které vám později neznepříjemní život. Mezi vhodné přírodní svačinky bez přídatných látek patří jablka, mrkev a další ovoce a zelenina, které představují cennou rostlinnou vlákninu a další možnosti bohaté na živiny. Nemusí se ani vařit a mohou se jíst syrové, samotné, dokonce i ze slupky.

3. Dezerty

Přidané cukry si dopřávejte ve velmi omezeném množství, pokud vůbec, poznamenává Freeman. Sám je člověk, a tak podlehne pokušení maximálně jednou týdně a konzumuje sladkosti, jako je koláč, zmrzlina nebo čokoláda – v přísně omezených porcích, aby omezil kalorie. Udržování zdravé váhy je pro něj důležité nejen jako pro lékaře a jeho odhodlání je neochvějné, stejně jako jeho váha, která se už 30 let nemění.

4. Příliš mnoho bílkovin

„Zdá se, že jsme posedlí bílkovinami. Není neobvyklé, že lidé za den zkonzumují dvakrát více bílkovin, než potřebují, což zatěžuje ledviny a může později vést k dalším problémům,” varuje Freeman. Nadbytečné bílkoviny často pocházejí z masa s vysokým obsahem nasycených tuků, které mohou zvyšovat hladinu LDL neboli špatného cholesterolu na úkor ostatních skupin potravin.

5. Rychlé občerstvení

Hayes už léta nejí jídlo z fast foodu. Některé řetězce si mohou dovolit sestavit relativně zdravé menu z čerstvé zeleniny, ale většině fastfoodů s hamburgery a kuřecím masem byste se měli vyhnout, protože v nabídce není prakticky nic, co by bylo pro vás zdravé. I ty položky, které nejsou smažené, mají obvykle vysoký obsah jednoduchých sacharidů.

6. Energetické nápoje

Freeman se jim osobně vyhýbá, protože obsahují přidané cukry a také složky, které mohou způsobit vysoký krevní tlak nebo srdeční arytmii. To však neznamená, že by se měl kofein vynechat. Například čaj nebo kávu je zdravé pít s mírou každý den. Jen si dejte pozor, co si dáváte do šálku: černá káva se může stát kalorickou bombou, pokud do ní přidáte cukr, šlehačku, karamel a další polevy.

7. Přidaná sůl

Prakticky neexistuje člověk, který by ve svém jídelníčku neměl příliš mnoho soli. Není neobvyklé, že někdo dostane třikrát nebo čtyřikrát více soli, než je doporučené denní množství. Přidaná sůl se může nacházet ve výrobcích, na které bychom nepomysleli: v našich oblíbených cereáliích, nakládaných okurkách, které jsou součástí našich sendvičů, nebo ve šťavnatých a vlhkých kuřecích prsou, která byla předem marinována, aby byla šťavnatá.

8. Kokosový olej

Obsahuje více nasycených tuků než sádlo, varuje Freeman. „Některé studie ho použily k vyvolání aterosklerózy u potkanů a dalších zvířat. Lokálně funguje skvěle: je to báječný hydratační prostředek na vlasy a pleť, ale já bych ho moc nejedl,” říká lékař.

Zdroj: BetterHealth, Twice

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*