Architekt zdědil 160 starý statek, o který neměl nikdo zájem. Byl předurčen k demolici, ale zrenovoval ho

Fotografie: VillageHero / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Muž se stal po smrti předka majitelem usedlosti staré téměř 200 let. Sousedé na něj naléhali, aby dům zboural, pro něj však byl studnicí vzpomínek na předky a rodinu.

Peterovi Larsonovi, architektovi z New Yorku, se před pád lety stalo něco velmi zvláštního. S manželkou Hilarie se jim totiž dostal do ruky projekt, který by vyžadoval značné množství času a energie. Nakonec se do něj však pustili a rozhodně se to vyplatilo. Peter totiž zdědil dům, jehož kořeny sahají až do 60. let 19. století. Rozhodně však zažil lepší časy, potřeboval tudíž zcela zásadní rekonstrukci. Architekta od tohoto díla navíc všichni odrazovali.

Nečekané dědictví, očekávaná práce

„Nakonec se to ukázalo jako jedna z nejsmysluplnějších věcí, které jsem ve svém životě podnikl. Naučilo mě to především to, jak uspokojivé dokáže být, když člověk dělá něco sám,“ říká architekt. V domě se také narodil jeho dědeček, jenž v těchto zdech musel prožít valnou většinu svého života. Jsou tudíž přímo naplněné rodinnou historií, která má pro nového majitele mimořádnou cenu. Dědeček ovšem skonal v roce 1997.

Od té doby byl dům zcela prázdný a také naprosto nedotčený. Peter Larson je profesně sám architekt. Dům byl dle jeho slov oceněn na 45 000 dolarů (964 000 Kč), když s rekonstrukcí začali. Měsíčně ušetřili asi 6 000 dánských korun (cca 20 000 Kč), které pak opět vložili do rekonstrukce. Vše tak šlo sice pomalu, ale zase jistými kroky dopředu k vytčenému cíli. Následně se jim podařilo přestěhovat se doslova do žijícího kusu rodinné historie.

Obloha, vzpomínky a mývalové

„Strávil jsem roky rekonstrukcí domu, který postavil můj prapradědeček. Většina lidí z mého okolí se k tomu přitom stavěla naprosto skepticky. Měl jsem to podle nich spálit či zbourat. Vzpomínky na předky mě ale hrozně zajímaly. Právě to je jádro tohoto domu – a současně jsem chtěl taky nějakou výzvu,“ uvádí na svém kanálu. Podle všeho má také deník, který si jeho předci psali o všem možném spojeném s touto rozsáhlou stavbou. Zajímavé čtení.

„Nikdo se tu vůbec o nic nestaral, i střecha byla v naprosto dezolátním stavu. Kamkoli jste se podívali, bylo možné zcela bez potíží vidět přímo nebe,“ popisuje podrobně stav budovy. Kromě toho si všechno přivlastnilo i množství mývalů. Sousedé proto očekávali, že to celé půjde k zemi, jakmile si Peter stavení v rámci dědického řízení převzal. Opak je však pravdou a dnes je obtížné odlišit realitu od architektonických simulací. Dům doslova září do dálky.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*