Rekonstrukce svépomocí proměnila ruinu na dokonalý byt

Rekonstrukce svépomocí může i zanedbanou nemovitost změnit k nepoznání. A to s jistotou malých nákladů. Přesně k tomuto došlo i v tomto bytě, který majitelé zdědili. V tu chvíli však nečekali, co je uvnitř čeká. Byt to byl zanedbaný a bydlet se v něm téměř nedalo. Bylo třeba ho opravit. V rámci úspory nákladů svépomocí.

Rekonstrukce svépomocí má výhody

Rekonstrukce svépomocí přináší výhodu nejenom v tom, že je to výrazně levnější než oslovení řemeslníka. Máte také jistotu, že si vše uděláte přesně podle vašich představ. Kladem je také to, že nic neodfláknete a vše uděláte pořádně.

Byt byl katastrofální

Stačí se podívat na několik fotografií a je jasné, že původní byt byl skutečně katastrofální a od doby jeho výstavby se do něho neinvestovalo. Proto bylo nutné začít s opravami, aby se v něm dalo konečně příjemně a plnohodnotně bydlet.

Začalo se koupelnou

Rekonstrukce koupelny bývá vždy tou první, do které se lidé pouští. Vzhledem k jejímu stavu to bylo nutné i tady. Hrozné vybavení a staré zdi působily velmi depresivně.

Základem tak musela být jak nová konstrukce na zdech, tak i nové vybavení. Muselo se investovat do rozvodů vody, ale i nového koupelnového nábytku.

Dále bylo třeba zajistit i dostatek teplé vody, což se vyřešilo poměrně jednoduše tak, že byl koupen menší, ale dostačující bojler.

Díky novým obkladům se původní stará koupelna změnila k nepoznání. A díky rohové vaně vypadá velmi stylově a luxusně.

Nechybí zde absolutně nic. Je zde umyvadlo, zrcadlo, bodové osvětlení, toaleta, vana a dále dostatek úložných prostor.

Bylo třeba upravit i další místnosti

Ty sice nebyly v tak katastrofálním stavu, ale rekonstrukce svépomocí se jim nevyhnula. Řešili se i drobnosti, jako třeba obložení topení.

Jako dobrým materiálem byl vybrán sádrokarton, který byl použit nejenom na stěny a příčky, ale byl vybrán také na různé police.

Díky pár deskám ze sádrokartonu tak mohly na stěnách vniknout opravdu zajímavé prvky, které byly samozřejmě i praktické.

Vznikla tak jak klasická police na uložení různých věcí. Vznikl také poměrně povedený výklenek, do kterého byla umístěna televize.

Změnily se i podlahy

I na těch bylo třeba zapracovat. Jako dobrým levným materiálem byly použity známé OSB desky. Když se řeší rekonstrukce svépomocí s minimem peněz, není nic lepšího.

Úpravou prošla také chodba

I ta byla celkem zanedbaná a bylo třeba ji vylepšit. I tady se zvolilo nejjednodušší řešení v podobě sádrokartonu. I za cenu toho, že se chodba zmenší.

Výsledkem jsou dokonalé stěny, které původní chodbu změnili k nepoznání. Tato nová, zrekonstruovaná vypadá podstatně lépe. Bylo třeba samozřejmě také zapracovat na podlaze chodby, kde byl vytvořen v celku zajímavý přechod z dlažby na laminát.

Chodba byla vylepšena také několika designovými prvky. Hlavně pokud jde o obložení stěn, které vypadá jako by byla z kamene.

Tyto obklady byly použity také v oblasti falešného trámu, který je zajímavým designovým prvkem celé chodby.

Vylepšila se i kuchyně

I ta vypadala strašně. Rekonstrukce svépomocí začala tím, že z ní zmizel výklenek v podobě okna, který byl jednoduše zazděn.

Potom bylo třeba opět vylepšit zdi, kde se využil nejenom sádrokarton, ale i řada klasických zednických prací.

Kladem celé kuchyně se stala jak nádherná dlažba na podlaze, tak i obložení na stěnách, které připomíná cihly.

Zvolen byl také celkem povedený nátěr, který s obložení v bílé barvě dokonale ladí a pomáhá vytvářet příjemnou atmosféru.

Když se kuchyně vybavila, tak se ukázalo i to, že rekonstrukce svépomocí jí udělala nejenom krásnou, ale také velmi praktickou.

Fotografie: Novate

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]