Mladá architektka proměnila špinavé veřejné toalety na útulný byt

Dokázali byste si představit bydlení v prostorách bývalých veřejných toalet? Na poprvé to nezní tak vábně, avšak to, co dokázala architektka Laura Clarková z Anglie, bere doslova dech. V roce 2005 se přestěhovala do Londýna, kde si jednoho dne těchto opuštěných prostor všimla. Napadlo ji tedy 40 let neobývané veřejné WC zakoupit a proměnit v moderní byt. Jak se to ženě podařilo?

Nevábnému prostředí dala novou tvář

Bývalé veřejné toalety, které Laura zakoupila k renovaci, naposledy sloužily svému účelu v roce 1980. Samotné místnosti pak byly vybudované již v roce 1929. Původně žena chtěla na místě vybudovat malé kino pro veřejnost, nebo bar, ale bohužel během tří let nedostala povolení. Proto se rozhodla, že z prostoru učiní klasický byt.

Toalety jí byly prodány v roce 2011, a tak se pustila ihned do zdlouhavé proměny. Jak je vidno na fotografiích, rozhodně renovace nebyla snadnou záležitostí. V prostorách bývalého WC zůstalo mnoho odpadků, nečistot a stropy i stěny začaly pomalu a jistě prohnívat. Chtělo to velké odhodlání, pořádný balík financí a také určitou zručnost. Protože Laura vystudovala architekturu, nebyl pro ni větší problém proměnu místností zrealizovat.

Roky tvrdé dřiny a odříkání

Laura se pustila do projektu, na který bylo potřeba mít mnoho odvahy a zkušeností. Společně s přáteli a řemeslníky musela odstranit původní omítky, zbourat některé příčky a zcela vyměnit podlahové i stropní krytí. Renovace prostor ji trvala celých pět let.

Až v roce 2016 se konečně dočkala toho, že její sen se stal skutečností. Vybudovala si v podstatě svépomocí vlastní bydlení uprostřed rušného Londýna. To, co žena dokázala, je opravdu skvostné. Pojďme zavítat na exkurzi do úžasného místa, které diametrálně změnilo svůj vzhled. Po proměně byste rozhodně netipovali, že zde bývaly kdysi dávno toalety.

Velkolepý moderní prostor

Když se budete chtít dostat k Lauře domů, musíte nejprve otevřít kovovou branku a pak sestoupit po příkrých schodech do suterénního prostoru. Ten však není vůbec temný. Díky mnoha střešním oknům do bytu proniká dostatek denního světla.

Velkolepým uvítáním je prostorná kuchyňská linka v červeném odstínu, která majitelce poskytne dostatek prostoru pro kulinářské výtvory. Hned vedle kuchyně se nachází malý jídelní koutek pro dvě osoby.

Laura interiér vyzdobila velmi zajímavými prvky, které se tak trochu slučují s minimalistickým stylem. Dominantou jsou však v kuchyni obrovské hodiny. Vyjímají se opravdu dokonale.

V Lauřině bytě nechybí ani malý obývací pokoj se sedačkou a ložnice s prostornou postelí. Koupena je přímo úžasná.

Je vidno, že zručná architektka má v oblibě červený odstín. I zde je možné spatřit rudé kachlíky a oválnou moderní vanu. Byt se Lauře velmi podařil. Věříme, že se jí v něm bydlí náramně.

Úvodní Fotografie: Leila Yodad

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]