Při rekonstrukci podlahy našli 80 let starou nevybuchlou bombu. Vynést z domu ji museli ženisté

Fotografie: Freepik

Obyvatel rodinného domu se obrátil na policii během rekonstrukce podlahy. Měl podezření, že pod ní narazil na starou bombu.

O šokující události, která naštěstí nedopadla tragicky, informoval polský deník Fakt. Pod jedním z rodinných domů v obci Suchedniów se po dlouhá desetiletí ukrývala nevybuchlá letecká puma z druhé světové války. V rodině se historka o spadlé pumě tradovala, nikdo z potomků už jí však nevěřil. Teď se ukázalo, že babička si nevymýšlela.

Rodinné legendě už nikdo nevěřil

V pátek 16. února ráno přijala policie ve Skarżysku-Kamienně nevšední oznámení. Obrátil se na ně muž, který právě prováděl rekonstrukci podlahy ve svém rodinném domě v polské obci Suchedniów. Během výkopů narazil na velkou nevybuchlou pumu. Na místo se vydali policisté s pyrotechnikem, který potvrdil, že bomba je stále aktivní a pochází z druhé světové války.

Padesát kilo vážící letecká puma sem měla spadnout v roce 1945 během sovětské ofenzívy a stahování německých jednotek. Obyvatel vzpomínal na babiččino vyprávění. Sovětská bomba měla proletět střechou i podlahou a skončila zarytá v zemi. Tehdy měli bombu kontrolovat sovětští vojáci, kteří obyvatelům domu řekli, že jim nehrozí žádné nebezpečí a nemá cenu se touto záležitostí zabývat.

Manželé při rekonstrukci našli starý kufr. Odhalili tak 70 let staré tajemství svého domu

Ženisté bombu zlikvidují na cvičišti

Podlaha nad bombou tak byla opravena a tato událost se dávala k dobru při rodinných oslavách. Postupem času se na ni však zapomnělo a potomci už měli za to, že se jedná jen o legendu, která se nezakládá na pravdě. Teď se však ukázalo, že babička nelhala, tato rodina tak doslova spala na nevybuchlé bombě 80 let. K likvidaci nebezpečného nálezu pak byli přivoláni ženisté, kteří leteckou pumu vynesli z domu.

„Policie na místo přivolala sapéry, kteří odvezli nevybuchlou bombu naplněnou TNT. Pravděpodobně bude zlikvidována na vojenském cvičišti. Připomínáme, že i přes plynutí času jsou podobné nálezy stále velmi nebezpečné. Nesmí se s nimi žádným způsobem hýbat ani s nimi manipulovat. Na místo vždy volejte služby,“ cituje IPolska24 mluvčího z policejního ředitelství Skarżysko-Kamienna.

Pozůstatky munice, granátů a jiného střeliva se na území Evropy nachází stále i do dnešních dnů. Jen velmi výjimečně dojde k nálezu tak velké bomby. I když se daří tyto nevybuchlé bomby likvidovat bez újmy na zdraví, rozhodně mohou stále představovat nebezpečí. Na SvětěKreativity jsme nedávno informovali o podobném případu z Anglie. Pes si z procházky přinesl nebezpečnou hračku. Ukázalo se, že je to nevybuchlý granát.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]