Zbídačená cirkusová puma Mufasa se po 20 letech v řetězech dočkala svobody. Sledování její reakce vyplavuje slzy štěstí

cirkusový stan
Fotografie: Freepik

Cvičená zvířata v cirkusech se pomalu stávají minulostí. Když ochránci zvířat zjistili, že cirkus stále nelegálně drží jedno divoké zvíře, vydali se mu na pomoc.

V Peru byl uzákoněn zákaz vystupování divokých zvířat v cirkusech už v roce 2011. Přesto se tu našlo několik cirkusů, které zákon porušovaly. V jednom z nich si stále drželi divokou pumu, která zde přežívala ve velmi špatných podmínkách. Žila na korbě starého náklaďáku a neustále byla spoutána řetězy. Ochránci zvířat tak museli povolat policii a zbídačené pumě dopřáli aspoň na pár měsíců svobodu.

Do záchrany zvířete se musela vložit i policie

Mělo to být poslední divoké zvíře v peruánských cirkusech. Puma Mufasa si získala celosvětovou pozornost když byla zachráněna poté, co strávila více než 20 let v řetězech. Mufasova záchrana byla výsledkem společného úsilí organizace Animal Defenders International (ADI), globální organizace za práva zvířat a peruánských úřadů. Vypátrali ilegální cirkus a provedli razii na záchranu Mufasy.

Když byl Mufasa nalezen, byl ve špatném zdravotním stavu. Přebýval na korbě náklaďáku v žalostných podmínkách. Jeho záchranáři museli pomocí řezáků na šrouby odstranit těžké řetězy, které byly dlouhé roky připevněny k jeho tělu. Záchranná akce byla náročná, protože majitelé cirkusu se zpočátku bránili a dokonce se pokusili o útěk s Mufasou na korbě.

Vybudovali mu výběh v lese

Ve videu níže se můžete podívat jak celá záchranná akce probíhala. Nejprve bylo potřeba Mufasu dostat do přepravní klece. Jak můžete vidět na záběrech, puma jen těžce seskakuje z korby náklaďáku a je na ní vidět, že není zvyklá se příliš hýbat. Nakonec absolvuje dlouhou cestu nákladním autem a nakonec i lodí. Záchranáři ji vypouští do jejího přirozeného prostředí peruánského lesa.

Vzhledem k tomu, že Mufasa nikdy nepoznal život v divoké přírodě, nebylo možné mu dát plnou svobodu. Záchranáři pro něj však vybudovali velký výběh v peruánském lese, kde o něj bylo dobře postaráno. Bohužel si svobody dlouho neužil. Život ve špatných podmínkách se podepsal na jeho zdraví a tak nakonec po několika měsících zemřel na selhání ledvin. Záchranáři však nelitují a jsou rádi, že Mufasa poznal svobodu alespoň v závěru svého života.

Zákony na ochranu zvířat se stále zpřísňují

Příběh nešťastného Mufasy se stal symbolem pokračujícího boje proti týrání zvířat v cirkusech. V některých zemích je zákaz drezurování všech zvířat, v některých zemích je omezen jen na konkrétní zvířecí druhy. V únoru 2022 byla u nás přijata novela zákona o týrání zvířat. Její součástí se stal zákaz drezury volně žijících druhů zvířat. Zvířata, která se narodila v roce 2022 už nebudou moci být cvičená pro vystupování v cirkusech. I tak provozovatelé cirkusů u nás počítají s tím, že cvičená zvířata budou moci zájemci vídat ještě následujících 20 let.

Zdroj: TheDodo

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*