Video: Slepou medvědici pustili po 20 letech v cirkusu na svobodu

Fotografie: Bin im Garten / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Medvědice Chada byla od útlého dětství v cirkuse, kde byla často terčem týrání a dalších obludností. Zažila tak nejhorší možné stránky pobytu mimo její přirozené prostředí.

Ani vlastně nevěděla, co je svoboda, neboť pro ni takový život byl normálním. Nakonec se ji však podařilo zachránit a také převést do útulku pro zvířata s podobným osudem. Chada žila dvě dekády v nepříjemných podmínkách, kde musela denně vyhovět očekávání platících zákazníků cirkusové manéže. Pak už ale přišel čas, kdy byla na předvádění svých kousků jednoduše příliš stará. Majitelé cirkusu se proto rozhodli se jí zbavit. Neustálý stres u ní také vedl k mnoha zdravotním potížím.

Slepá akrobatka

Jedním z nich bylo také to, že Chada ztratila zrak. Když už ji cirkus nechtěl živit, byla zavřená v garáži. Všechno nahrávalo tomu, že život utrápeného zvířete dosáhl smutného vrcholu. Její příběh se ale naštěstí dostal do povědomí organizace Save Wild Foundation. Ta se zabývá ochranou divokých zvířat. Její zakladatelka Marina proto okamžitě zasáhla, aby se zvíře dostalo na svobodu.

Když se s Chadou poprvé setkala, byla medvědice žijícím vyjádřením smutku. Šéfka organizace ani nikdo z týmu ještě v životě neviděli zvíře, které by bylo tak unavené a rozčarované životem. Byli si však jistí, že ve vhodném prostředí může pocit pravé svobody opět pocítit i Chada. Jakmile tedy zajistili odvoz, dostala se Chada do „oázy bezpečí“. Na tomto místě pro ni začal nový život, na který si navzdory slepotě a věku (Chada má 25 let, na medvědí poměry je to tedy už stařenka) rychle zvykla. Její skutečná osobnost tak začala opět rozkvétat.

Nový život pro staré kosti

Na začátku pobytu byla medvědice neuvěřitelně plachá, což se však dalo čekat. Následky dlouhých roků krutého zacházení nezmizí ze dne na den. Když ale zjistila, že ji nikdo netrápí a je milována, doslova se měnila před očima. Našla totiž něco, co si více než 20 let ani neuměla představit. Zvířata jako Chada si zaslouží prožít vlastní život tím nejlepším možným způsobem. Držet je v kleci, navíc pro prosté pobavení, je nadmíru kruté.

Chada se v zajetí již narodila, takže skutečnou svobodu pohybu divočinou nezažila nikdy. Pak už strávila prakticky celý život v cirkuse. Organizace Save Wilf Foundation provozuje mnoho aktivit, kromě jiného také White Rock Bear Shelter. Jde o malé útočiště pro zachráněné medvědy a vlky, z nichž většina pochází právě v cirkusů, ale i z dalších míst, kde je lidé používají čistě jako atrakci.

Zdroj: Positivevibration

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]