Zbídačený tygr trpěl v cirkusu těžkou podváhou i nemocemi. Záchranáři natočili, jak si žije dnes

Fotografie: chensiyuan / Creative Commons / Attribution 2.0

Devítiměsíční tygřice byla ve zbídačeném stavu předána záchranářům. Měla těžkou podváhu a byla téměř bez srsti. Podívejte se ve videu na její osud.

Mládě tygra bengálského nemělo pěkný start do života. V cirkuse tato tygřice nedostala péči, kterou by si zasloužila. A tak její váha v devíti měsících odpovídala tříměsíčnímu tygrovi. Měla také onemocnění kůže, kvůli čemuž byla její srst v katastrofálním stavu. Zbídačeného zvířete se ujali ochránci, a dali mu tak šanci na dlouhý život.

Naštěstí se dostala do dobrých rukou

Na Ashu byl skutečně smutný pohled. Narodila se u kočovného cirkusu, ale potřebnou péči nedostala. Navíc byla umístěna v kleci s dospělými tygry, kteří ji týrali a neustále na ni doráželi. Místo 50 kg vážila pouhých 14 kg. Trpěla kožním onemocněním, měla otevřené rány a lysá místa po celé srsti. Majitelé uvažovali, že ji nechají utratit.

To se naštěstí nestalo, protože byla zachráněna organizací, specializující se na záchranu divokých zvířat. Dostala se tak ke zkušeným pečovatelům, ale vyhráno ještě zdaleka neměla. Kvůli předchozímu týrání měla velký strach z vody. Potřebovala však absolvovat pravidelné koupele, aby se její kůže léčila. Ošetřovatelé s ní museli mít velkou trpělivost a pomalu v ní začít opět budovat ztracenou důvěru.

Podstoupila intenzivní léčbu, která zabrala

Její léčba nakonec trvala osm měsíců. Podstoupila dvě léčebné kůry zahrnující speciální léky na její kožní onemocnění a také se musela pravidelně koupat v léčivé koupeli. Láskyplná péče se na ní začala velmi brzy pozitivně odrážet. Rychle nabírala ztracenou váhu a její kůže se dobře hojila. Záchranáři se rozhodli najít jí parťáka, který by ji zasvětil do života tygrů.

dva tygři
Fotografie: Freepik

Vybrali pro ni staršího tygra, kterého také kdysi zachránili z rukou pašeráků. Zpočátku měli obavy o Ashino bezpečí. Dospělý tygr byl dvakrát tak velký a mohl by jí snadno ublížit, kdyby chtěl. Jako by však rozuměl, co Asha potřebuje, a vzal ji pod ochranná křídla. Přestože k němu byla zpočátku nedůvěřivá a spíše útočná, Smuggler s ní projevoval velkou trpělivost.

V budoucnu by se mohla narodit i mláďata

Nakonec se ukázalo, že se oběma trefili do vkusu. Pár tygrů teď spokojeně obývá společnou klec i výběh a věří, že jednoho dne tito dva budou mít společné potomky. Příběh těchto dvou tygrů skončil dobře. V cirkusech je však stále mnoho dalších zvířat, která nedostávají takovou péči, jakou by si zasloužila.

V poslední době sílí volání potom, aby byla drezúra označena za týrání zvířat a cirkusy se jich zbavili. Zákony na ochranu zvířat se v mnoha zemích neustále zpřísňují, a je tak dost pravděpodobné, že se v blízké budoucnosti dočkáme cirkusových představení bez zvířat. I u nás už byl přijat zákon zákazu drezúry divoce žijících zvířat. Žádná nová mláďata už se tak v našich cirkusech cvičit nesmí.

Zdroj: Lavozdelmuro