Rajčata nejsou příliš náročnou plodinou na pěstování. Pokud však chcete mít opravdu bohatou sklizeň rajčat, vyplatí se jim určitou péči věnovat.
Rajčata většinou nechybí na žádné zahradě a s úspěchem se dají pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách. Chcete-li dosáhnout bohaté sklizně zdravých rajčat, je nezbytné poskytnout jim správnou péči a podmínky pro pěstování. Podívejte se na tipy, které vám pomohou, aby rostliny rychle zakořenily, byly silné a abyste eliminovali rizika škůdců a chorob, jež je napadají.
Rajčata milují teplo
Tyto teplomilné rostliny je bezpečné sázet na záhon až po 15. květnu. I v tuto dobu však mohou být noci ještě chladné a rajčata budou v chladu stagnovat s růstem. Můžete tak půdu před výsadbou co nejvíce prohřát. Překryjte ji tedy začátkem května černou plastovou nebo textilní fólií, která bude udržovat v půdě vyšší teplotu. Poté do ní můžete udělat otvory a rajčata do nich zasadit.
Další způsob, jak rostlinám dopřát teplejší noci, je nahřívání pálených tašek nebo jiných předmětů z pálené hlíny. Ta se přes den na slunci zahřeje a absorbované teplo dokáže velmi dlouho držet. Můžete tak použít staré střešní hřebenovky, které na noc k rostlinám rajčat přistavíte, a tak jim zajistíte větší teplotu a rychlejší start.
Výsadba rajčat
Rajčata jsou známá tím, že jsou schopna pouštět kořeny i z jejich stonkové části. Při jejich výsadbě tak na rostlině ponechte jen čtyři horní listy a zbytek odštípněte. Rajče zasaďte buď velmi hluboko až po poslední list, nebo vykopejte mělčí delší řádek a rajče do něj položte. Rostlina si tak vytváří bohatou síť kořenů, která je nezbytná pro pozdější zdraví rajčete i bohatou sklizeň.
Uvolněte kořeny
Předpěstované sazenice mají většinou zatočené kořeny, jak kopírují malou nádobu, do které byly zasazeny. Pro lepší a hlubší zakořenění tyto kořeny opatrně rozvolněte mezi prsty. Cílem je, aby kořeny neměly tvar nádoby, protože by zbytečně pokračovaly v točitém růstu. Jejich uvolněním se rajče rychleji a mnohem hlouběji zakoření do půdy.
Společná výsadba
Nebojte se k rajčatům přisadit vhodné rostliny, které je dokážou chránit před škůdci a celkově se navzájem podporují. Dobrými sousedy rajčat jsou česnek, bazalka, mrkev, cibule, petržel, šalvěj, zelí, měsíček, špenát, salát, kopr nebo koriandr. Rajčata naopak nikdy nesázejte vedle brambor, dýní, paprik, lilků či okurek. S hráškem také opatrně, plazivé rostliny mohou rajče udusit.
Mulčování rajčat
Ihned po výsadbě rozprostřete kolem rajčat mulč v podobě slámy zbavené plevele, posekané trávy, která není chemicky ošetřená, nebo natrhaných listů. Mulčování rajčat má hned několik výhod. Jednak potlačuje růst plevelu a pomáhá udržovat vlhkost půdy. Především však dokáže zabránit vzniku plísně a skvrnitosti listů rajčat. Tyto patogeny se totiž nachází v půdě, a při zalévání tak může dojít k jejich přenesení na rostlinu. Mulč dejte na záhon ideálně ještě před tím, než budete rajčata sadit. Měl by mít 5–8 cm.
Odstraňujte spodní listy
Spodní listy rajčat jsou více náchylné na plísně a onemocnění. Asi 15–25 cm od země byste neměli nechávat na rajčeti žádný list. Někteří zahradníci jich však odstraňují i mnohem více. Pokud už je rostlina napadena, nezapomeňte po odstranění nemocných listů vždy vydezinfikovat nůžky nebo si umýt ruce, než přejdete k další rostlině, abyste patogeny nešířili.
Správné zavlažování
Rajče potřebuje opravdu hluboké zalití. Hodně zahradníků zalévá v sezóně denně, ale menším množstvím vody. Hlubší vrstvy půdy jsou tak suché a rajče nemůže vstřebávat potřebné živiny. Lepší je rajče zalít třeba jen jednou za týden, ale opravdu důkladně. To znamená, že se s hadicí nebo konví musíte k rostlině vrátit, a to třeba i několikrát, aby voda prosákla do hloubky. Správně zalité rajče poznáte tak, že když vedle něj zaryjete rýčem, měla by být půda vlhká ještě ve 25–30 cm.
Zdroj: SavvyGardening
Napište komentář