Postrach všech klíšťat. Babský repelent z vratiče, který roste u každé cesty

Fotografie: Bjørn Christian Tørrissen / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Opět nastává sezóna otravných klíšťat, před kterými je dobré se chránit. Vratič obsahuje látky, jež klíšťata nemohou ani cítit, a tak můžete jeho sílu využít k přípravě babského repelentu.

Možná nevíte, že je to on, ale rozhodně na něj narazíte velmi často. Vratič obecný totiž roste téměř u každé cesty, a tak s jeho hledáním nebudete mít velký problém. Je to vytrvalá rostlina, která se po staletí používala jako přírodní repelent proti hmyzu, ale má i mnoho dalších zdravotních benefitů. Ve vysokých koncentracích je však toxická. Domácí repelent připravený z vratiče všechna klíšťata v okolí spolehlivě odradí.

Dříve byla hojně využívanou léčivou bylinou

Říká se jí také marocký heřmánek. Je to vytrvalá bylina dorůstající až do výšky 1,3 metru. Spíše než na zahradách na ni narazíme podél cest, na rumištích a mezích. Má drobné žluté kvítky kulovitého tvaru a ani po usušení květy neztrácí na půvabu. Listy se podobají známému řebříčku. V bylinkářství se používá celá rostlina, tedy květy, stonek i listy.

Vratič se už od starověku používal k různým léčebným účelům. Pomocí něj se léčili střevní paraziti, artritida, snížená imunita i kožní choroby. Je známý také tím, že se používal k vyvolání potratu, protože způsobuje děložní stahy. Vzhledem k jeho toxicitě se nedoporučuje vratič užívat vnitřně. Při zevním použití je riziko vedlejších účinků minimální, ale neměl by se používat více než čtyři týdny v kuse, protože na něm může vzniknout závislost.

Obsahuje složky odpuzující hmyz

Tato bylinka obsahuje několik chemických sloučenin, u kterých bylo prokázáno, že odpuzují hmyz. Jsou to především kafr, borneol a thujon. Tyto látky jsou přítomny v esenciálním oleji extrahovaném z květů a listů třísloviny. Když se tyto oleje uvolní, vytvářejí silné aroma, které odrazuje různé druhy hmyzu, včetně klíšťat. Toho se dá využít pro přípravu účinného domácího repelentu.

vratič obecný
Fotografie: Freepik

Natrhejte si vratič ve svém okolí, nebo si můžete vypěstovat vlastní. Z rostliny se sklízejí listy a květy, nejlépe ráno, kdy je obsah silice nejvyšší. Citlivější jedinci mohou reagovat podrážděním kůže, tak pro jistotu mějte rukavice. Nyní dejte jeden šálek čerstvých květů a listů do sklenice a zalijte je dvěma šálky vroucí vody. Sklenici zakryjte a nechte louhovat alespoň 4 hodiny nebo přes noc. Nálev sceďte, nalijte do rozprašovače a můžete používat. Pro silnější účinek můžete přidat 10 kapek esenciálního eukalyptového oleje.

Repelent připravíte i ze sušené byliny

Pokud máte sušenou bylinu, vezměte tři lžíce a zalijte je dvěma šálky horké vody a opět nechte pár hodin louhovat. Nevýhodou je, že odvar musíte dělat vždy čerstvý, protože dlouho nevydrží. Na trhu však jde koupit éterický olej z vratiče, který se ředí v poměru 15 kapek na 250 ml jiného oleje, třeba slunečnicového, kokosového nebo olivového, a aplikuje se přímo na kůži.

I když se zevního používání vratiče nemusíte nijak obávat, pro jistou vždy proveďte test citlivosti na kousku kůže. Počkejte pár hodin, abyste vyloučili, že jste na vratič citliví, poté ho můžete aplikovat jako běžný repelent. I domácí zvířata tento repelent dobře snáší, ale i u nich pro jistotu proveďte test citlivosti. Při výletech do přírody aplikujte repelent především na boty a kalhoty. Aplikaci opakujte po 2–3 hodinách nebo dle potřeby.

Zdroj: Genialne

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*