Návod na přepnutí oken do letního režimu. Funkce pro snížení účtů za energii

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Skutečnost, že plastová okna disponují „letním“ či úsporným režimem, není známa každému. Odolný materiál nabízí zvukovou i tepelnou izolaci, a dokonce i jednu skrytou funkci.

Podle konkrétního modelu svých oken totiž můžete upravit jejich zimní nebo letní režim. Jde o nenápadnou funkci, která mění těsnost. Momentální nastavení se dá poznat zcela jednoduchým testem. V létě stoupají venkovní teploty, a ventilátory tak běží na plný výkon. V zimě je na druhé straně žádoucí udržet i při větrání co nejvíce teploty uvnitř. Špatné nastavení čehokoli totiž vede ke zbytečným ztrátám energie a peněz.

Jak poznat nastavený režim oken?

Během zimy je úprava těsnění nezbytná pro optimální izolaci vaší domácnosti. Snižuje to tepelné ztráty a i průvan uvnitř je kontrolován. Jak lze ale takový „zimní režim“ poznat? Obecně platí, že během zimní adaptace je malý šroub v těsnění pevně v rámu, tedy nadoraz. Rám tím pádem silně tlačí na gumové těsnění, čímž brání jakémukoli průniku vzduchu. Ke kontrole se dá použít jednoduše kousek papíru, který do okna přivřete.

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Nepřivírejte ho kompletně, jen aby ho tiskl kraj rámu. Jestli ho po zavření okna nevytáhnete (a nejspíš přetrhnete), pak jsou okna nastavena na zimu. V letním režimu (těsnění je povolené) vám to půjde snadno. Pozor ovšem na celoroční použití zimního režimu, časem se to může projevit na deformaci těsnění. Abyste předešli nutnosti následné výměny, doporučujeme měnit tlak právě podle venkovní teploty.

Jak režim přepnout?

Otevřete okno a najděte malý šroub, obvykle u kliky okna. Pomocí klasického imbusového klíče (nebo šroubováku) ho otočte proti směru hodinových ručiček. V této pozici celé křídlo pevně přilne k rámu okna, současně však nebude příliš tlačit na pryž. Dovolí tak větší průnik vzduchu dovnitř i ven. Metoda je výhodná, protože využívá výměnu čerstvého venkovního vzduchu i toho vydýchaného uvnitř. Na těsnění nic moc netlačí, což prodlužuje jeho životnost.

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Několik obecných rad pro použití obou režimů

Jak je jistě zřejmé, je potřeba oba režimy oken střídat dle ročních období. Nesprávné nastavení rámu může také vést k vnitřnímu nepohodlí i opotřebení konstrukce.

Přepnutím oken do zimního režimu můžete ušetřit tisíce za vytápění. Málokdo ale zná správný postup

Špatný režim nutně nezpůsobí průvan, dochází však ke stálé výměně vzduchu, a tedy i prachu. Hlavně v zimě pak lze zachytit tepelné ztráty, což vede k nutnosti silnějšího vytápění.

Fotografie: Vilém Rakoš, SvětKreativity.cz

Nastavíte-li špatně rám, můžete si také přivodit komplikace při zavírání a otvírání. Případně mechanismus kompletně zablokovat. Používání zimního režimu během letních měsíců se zase projeví rychlejším opotřebením těsnění. Kovoplastové části se totiž teplem roztahují, může tedy následovat deformace v místě spojů. Během prvního roku instalace oken experti doporučují použití letního režimu.

Zdroj: Santeplusmag

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*