Z tohoto důvodu mají prkénka na veřejných záchodech tvar písmene U: Jejich význam pobouřil veřejnost

Fotografie: Depositphotos

Veřejnou toaletu je nucen jednou za čas použít každý z nás. Na nádraží, ve vlaku, v obchodním centru nebo na úřadě. Kromě někdy silného zážitku poskytuje i zajímavost.

Některé z vás tak možná napadlo, proč má deska jiný tvar než toaleta, kterou máte normálně doma. Konkrétně se jedná o tvar písmene U, což nejednoho člověka napoprvé zarazí. Ukazuje se však, že toto řešení má hned několik účelů, které jsou spojeny právě s provozem veřejných toalet. Tento model byl poprvé použit v roce 1955 a stalo se tak v Kalifornii. Hlavním cílem bylo tehdy zabránit fyzickému kontaktu s prkénkem, na němž se usazuje mnoho bakterií. Co dalšího?

Snadný úklid i bezpečí pro uživatele

Muži ani ženy, kteří tento model toalety užívají, se prkénka nedotýkají genitáliemi. Vzhledem k vhodnému tvaru je mu lze vyhnout i při utírání a další očistě. Záchodové prkénko tohoto typu také brání rozstřiku moči po celé záchodové míse. To docela usnadňuje údržbu celé kabinky, úklidová četa tak má méně práce. Zajímavé je, že funguje i proti zlodějům. Kvůli tvaru se jí případní lupiči zdráhají použít u sebe doma a tím pádem ukrást odsud. Kdo ale krade prkénka? Z čistě technického hlediska je na desku tvaru U potřeba méně materiálu, toalety jsou tedy celkově o něco levnější.

Riziko použitelnosti

tohle se nevztahuje jen na konkrétní model, ale celé zařízení veřejných toalet. Panují totiž stále spory o to, jak bezpečné je veřejné záchodky vůbec použít. Vzato kol a kolem vám stačí dodržet několik hygienických pravidel a nemusíte se prakticky ničeho obávat. Jedná se především o průběžnou dezinfekci rukou po použití konkrétních zařízení. Tedy od samotné toalety po kliku nebo baterii umyvadla. Oceníte tedy hygienické ubrousky, nebo vlastní dezinfekci.

Takhle splachuje většina z nás: Nedovedeme si však představit, co se na záchodě kvůli této chybě děje

Příliš čistoty škody

Lidé si na to poměrně hodně navykli během koronavirové pandemie a je to obecně užitečný zvyk. Faktem ovšem je, že by to v běžném životě člověk s dezinfekcemi neměl přehánět. Jejich přílišné používání totiž může způsobit alergie, případně různé fobie. Lidské tělo si totiž buduje imunitu právě kontaktem s viry a bakteriemi. Příliš úzkostnou péčí o denní hygienu si tak škodíte, protože organismus nemá kde „trénovat“. V odlišném prostředí pak budete zranitelnější.

veřejné toalety
Fotografie: Freepik

Ostatně už děti si od útlého věku strkají do úst kostičky lega nebo jiné hračky, hrají si se zvířaty a osahají cokoli, co se k nim dostane moc blízko. Ve věku, kdy se perfektně hojí, si tak projdou základními mikrobi a viry.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*