Některým už stromeček stojí připravený na balkoně, jiní se pro něj teprve chystají vyrazit. Než jej však začnete zdobit, důkladně si ho prohlédněte, aby vás nezaskočil líhnoucí se hmyz.
Brzy nastane čas, kdy budeme zdobit vánoční stromečky. Někdo dává přednost tomu umělému, většina lidí však stále nedá dopustit na ten čerstvý, který tak krásně provoní celou místnost. Výběr vánočního stromečku má svá úskalí. Kromě toho, že by měl být pěkný a mít správnou velikost, podle našich představ, měli bychom zkontrolovat ještě jednu věc. S vánočním stromečkem si totiž domů můžeme přinést nemilé překvapení.
Se stromečkem si můžete přinést pavouky, blechy i klíšťata
Tradičně by se vánoční stromeček měl zdobit až na Štědrý den. To mnoho lidí nedodržuje a chtějí se touto vánoční nádherou těšit co nejdéle. Bez ohledu na to, kdy se chystáte přinesený stromek zahalit do vánoční atmosféry, měli byste si jej dobře prohlédnout. Jak upozornil web Kobieta, mohou se v něm nacházet hnízda s nejrůznějšími druhy hmyzu.
Jakmile stromeček přenesete do tepla, mohou se nevítaní hosté začít líhnout. K úkrytu využívají stromky hlavně pavouci, kteří se většinou nachází mezi větvemi v blízkosti kmene. Stejně tak však můžete narazit i na klíšťata, která se mohou probrat. Pak už se nemusíte divit, že má váš mazlíček přisáté klíště uprostřed zimy. Se stromečkem si však můžete domů přinést i blechy, které dobře přežívají díky mírným zimám.
Matka skončila v nemocnici poté, co koupila vánoční stromeček. Může se to stát komukoliv
Obzvlášť nemile by vás pak asi překvapilo i hnízdo kudlanky nábožné. To se trochu podobá malé šišce a může obsahovat 100–200 jedinců. Ačkoliv je tento druh hmyzu neškodný, většina lidí by takového návštěvníka doma asi jen těžko snášela. „Podle britských vědců může v jednom smrku žít až 25 tisíc takových organismů,“ uvedla CNNPrimaNews. Většina z nich však zahyne.
Stromek kupte na trzích a důkladně prohlédněte
Uříznutý stromek jim totiž neposkytuje potřebnou vlhkost a značná část těchto organismů také nepřežije teplotní šok. I tak se vyplatí stromeček před umístěním do bytu dobře prohlédnout. Pokud najdete nějaké hmyzí hnízdo, stačí je odříznout spolu s větvičkou, k níž je přilepené a tu ponechat venku. Rozhodně snížíte riziko i tím, že stromeček koupíte na trzích a nepoběžíte pro něj do lesa.
U prodejců je totiž mnohem větší šance, že dřevinu případných škůdců nejprve zbaví a až poté putuje stromeček do prodeje. Myslete také na to, že živý vánoční stromeček může být rizikem i pro alergiky. Na Světě Kreativity jsme psali o případu ženy, u které se vyvinula velmi vážná alergická reakce poté, co si na trzích vybrala stromeček a přivezla si jej domů.
Napište komentář