Rodiče přivezli půlročního chlapečka do nemocnice poté, co se jim zdál letargický. Tady později zcela ochrnul. Lékaři museli rychle sehnat lék, který by ho zachránil.
Deník GoodNewsNetwork informoval o případu půlročního chlapečka, který byl přivezen do nemocnice kvůli letargii. Nakonec se lékařům podařilo stanovit diagnózu, lék však museli objednat z tisíce kilometrů vzdáleného místa. Chlapečkovo onemocnění je tak vzácné, že se s ním v této nemocnici ještě nikdy nesetkali.
Lékaři nejprve netušili, co s chlapcem je
Rodiče malého Thomase pozorovali, že je chlapec letargický a nechce jíst. Nejprve jej vzali k praktickému lékaři, který ho vyšetřil a řekl, že pokud se jeho stav zhorší, mají ho vzít do nemocnice. To se také nedlouho nato stalo, protože chlapci začaly ochabovat i svaly. V nemocnici v anglickém Birminghamu mu provedli CT vyšetření a museli jej zaintubovat a uvést do řízeného kómatu.
Stav dítěte se rychle zhoršoval, ale lékaři stále nemohli přijít na to, co s chlapcem je. Nakonec byl doktor Amitav Parida prvním, kdo zmínil, že by chlapec mohl mít botulismus. „Všechny Thomasovy symptomy ukazovaly na botulismus, ačkoliv to bylo něco, co nikdo z nás v nemocnici předtím neviděl,“ řekl doktor Amitav Parida podle BBC.
Po konzumaci oblíbeného sýru 2 lidé zemřeli a dalších 8 onemocnělo
Léčba je zdlouhavá i při podání antitoxinu
Kojenecký botulismus je velmi vzácné, ale život ohrožující onemocnění, které často vyžaduje intenzivní péči. Ve Velké Británii bylo dosud hlášeno jen 20 obdobných případů a nevyrábí se tu ani antitoxin, jejž je potřeba postiženému dítěti podat. Lékaři jej proto museli urgentně objednat z USA. Do nemocnice tak lék putoval letecky a dorazil do 48 hodin.
Po jeho podání se začal malý Thomas konečně uzdravovat. Vyděšeným rodičům, kteří netušili, jestli se jejich chlapeček ještě někdy uzdraví, tak svitla naděje. V nemocnici však strávil ještě pět týdnů, než mohl být propuštěn do domácí péče. Jeho zdravotní stav se neustále zlepšuje. I při podání antitoxinu je však léčba botulismu zdlouhavá a trvá týdny i měsíce.
Jako u většiny případů kojeneckého botulismu, ani tady se nepodařilo zjistit zdroj toxinu. Obecně se však doporučuje kojencům nedávat med. V něm se totiž může botulotoxin vyskytovat. Větší riziko představuje kojenecký botulismus pro děti mladší 6 měsíců, které jsou na umělém mléce. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali o tom, na co si při přípravě pokrmů dávat pozor, abyste se vyhnuli riziku otravy. Podívejte se na potraviny nevhodné k ohřevu v mikrovlnné troubě.
Napište komentář