Po konzumaci oblíbeného sýru 2 lidé zemřeli a dalších 8 onemocnělo

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dva lidé zemřeli a osm dalších onemocnělo poté, co snědli sýr od tohoto výrobce. 64letého muže brzy čeká soud, který rozhodne, zda půjde do vězení.

K úmrtí dvou lidí po požití měkkého sýra došlo už v letech 2016 a 2017. Až teď se konečně celá kauza dostává před soud. Jak uvedl deník Fakt, výrobek ze syrového mléka totiž obsahoval nebezpečnou listerii, která může způsobit vážné onemocnění i smrt. Výrobce po vypuknutí kauzy zavřel svoji výrobnu, definitivní rozsudek si vyslechne letos v červenci.

Sýry z nepasterizovaného mléka zabily dva lidi

Vulto Creamery byla společnost, kterou založil americký výrobce sýrů Johannes Vulto. Výrobky této firmy se dostávaly na pulty prodejen po celých Spojených státech. Domácí sýry byly vyráběny z nepasterizovaného kravského mléka, u něhož je vyšší pravděpodobnost, že se v něm objeví nebezpečné bakterie. V roce 2016 a 2017 tak po požití sýrů z jeho výroby onemocnělo 10 lidí listeriózou, z nichž dva zemřeli.

Vyšetřovatelé si poměrně rychle spojili tato onemocnění právě s výrobky Vulto Creamery. Poté, co americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv spojil sýr z této výrobny s propuknutím listeriózy, společnost výrobu uzavřela. Vyšetřovatelé rovněž zjistili, že bakterie obsahovaly také vzorky odebírané v provozovně již od roku 2014. Zaměstnanci si také neměli umývat ruce předtím, než jimi rozmíchávali syrovátku.

Z dokonale naplánované dovolené se stala noční můra. O tomto riziku prodejci nemluví

Listerióza je vzácná, ale má vysokou smrtnost

Vynesení rozsudku nad majitelem sýrárny je naplánováno na 9. července. „Vultovi hrozí až jeden rok vězení, až jeden rok propuštění pod dohledem a pokuta až 250 000 dolarů (asi 5,77 milionů korun – pozn. red.),“ uvedl USAToday. Nutno podotknout, že listerióza je poměrně vzácné onemocnění. Má však vysokou smrtnost, a to až 30 %, protože může způsobit meningitidu, encefalitidu a sepsi.

sýrový talíř
Fotografie: Freepik

Listerie se vyskytuje v syrovém mase, v půdě, a tím pádem i na ovoci a zelenině. Množí se při teplotách 4–37 °C, var ji však spolehlivě likviduje. Lidský imunitní systém dokáže tyto bakterie detekovat a ničí je dříve, než dojde k infekci. Epidemie listeriózy jsou celosvětově poměrně vzácné. Nejvíce ohrožení úmrtím na listeriózu jsou starší lidé, lidé s oslabenou imunitou a malé děti.

Všechny potravinářské provozy tak musí dodržovat přísná hygienická pravidla, aby se bakteriemi nemohl například kontaminovat již hotový tepelně opracovaný výrobek. Účinný prostředek k sanitaci povrchů, jež přicházejí do styku s potravinami, je ethanol, který listerii spolehlivě zničí. Na SvětěKreativity jsme informovali o podobném případu z Velké Británie. Po požití sýra zemřel jeden člověk, u dalších dvou se rozvinula listerióza.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]