Patří k těm nejkrásnějším, ale také nejjedovatějším rostlinám, se kterými se můžeme potkat v přírodě, ale i v zahradách. Pozor dávejte hlavně na děti.
Právě kvete náprstník červený. Tato okouzlující rostlina je však smrtelně jedovatá. Jak uvádí TN, smrt může nastat po požití pouhých dvou lístků. Pozor byste tak měli dávat především na děti, které tato krásně kvetoucí rostlina přitahuje. Amatérští bylinkáři by zase měli dávat pozor na záměnu s touto léčivkou.
Najdete ho v přírodě i v zahradách
Právě začala sezóna kvetení okouzlujícího náprstníku červeného. Tato rostlina se vyskytuje na stráních a ve světlých lesích od pahorkatin až do hor. Svědčí jí vlhká, kyprá a slabě kyselá půda. Tato dvouletka kvete od června do srpna a pohled na zvonkovité, skloněné květy je opravdu úchvatný. Mnoho lidí ji proto pěstuje jako okrasnou bylinu ve svých zahradách.
Svou nevšední krásou však přitahuje také malé děti. Důležité je vědět, že náprstník červený je prudce jedovatý. Ke smrtelné otravě dochází po konzumaci pouhých dvou listů. Ty si může nezkušený člověk splést s listy léčivého brutnáku. V celé rostlině se vyskytuje steroidní glykosid aglykon, který ovlivňuje srdeční činnost. Otrava se projevuje zvracením a průjmem. Později dochází ke zpomalování srdeční činnosti. Smrt nastává v důsledku zástavy srdce.
V lesích číhá život ohrožující nemoc. Chytit ji můžete i na „obyčejné“ procházce
Nezbytné je okamžitě vyhledat lékařskou pomoc
V případě otravy je tak nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Ta může zvýšit šance na přežití díky podání antitoxinu, který zmírňuje poruchy srdečního rytmu. Zajímavostí je, že tato jedovatá bylina nachází své využití i ve farmakologii. Jak uvádí Wikipedie, v homeopatii se užívá k léčení srdeční slabosti, při poruchách ledvin, depresi, nespavosti a při migréně.
Nikdo nezkušený by si s ní však rozhodně neměl zahrávat. Náprstník červený patří k těm nejjedovatějším rostlinám, které u nás můžeme najít. Chuť jeho listů je však odporně hořká a je tak obtížné je sníst. Nebezpečných rostlin je však mnohem více a často se vyskytují běžně na zahradách. Obzvlášť kvůli malým dětem by měl každý zahradník vědět, jaké rostliny na zahradě mohou způsobit otravu. Na SvětěKreativity jsme popisovali, jak se pobyt na zahradě babičky změnil v boj o přežití, když 2letá holčička snědla nebezpečné plody.
Napište komentář