5letý chlapeček měl rád žvýkačky, dokud neskončil na urgentním příjmu. V žaludku mu našli velký bezoár

chlapec žvýkačka bublina
Fotografie: Freeimages

Když na oddělení pohotovosti přišel pětiletý chlapec s nepříjemnými bolestmi žaludku, lékaři zůstali v šoku z toho, co v jeho žaludku našli.

Lékaři a záchranáři z pohotovosti jsou zřejmě zvyklí na ledacos. Tentokrát je však svými potížemi překvapil malý chlapec. Stěžoval si na silnou bolest žaludku. Po vyšetření v jeho žaludku lékaři našli obrovskou hmotu. Malý chlapec měl velké štěstí, že na pohotovost přišel a že se mu dostalo pomoci v tak krátkém čase. Hmota totiž mohla ohrozit chlapcovo zdraví.

Bolesti břicha malého chlapce

Malé děti si často stěžují na bolest bříška, většinou poté, co zkonzumují velké množství sladkostí. Případ malého chlapce, který překvapil lékaře, je dokonce zapsán ve vědeckém časopise JEM Reports. Američtí vědci, jmenovitě Chizite Iheonunekwu, Calvin Jackson, Kara Weichler, Erin L. Simon a Oscar N. Emihe, ve své zprávě uvedli, že chlapec přišel na pohotovost a stěžoval si na bolesti břicha, křeče a průjem.

Vědci ve své práci také uvedli, že se chlapcova matka zmínila, že dítě den před tím snědlo celé balení žvýkaček. „Chlapec žvýkal jednu, spolkl ji, žvýkal další a tu také spolkl a takto to dělal, dokud nespořádal celé balení,“ uvedla chlapcova matka. V balení žvýkaček bylo 40 kusů. Lékaři z pohotovosti provedli endoskopické vyšetření, které spočívá v zavedení sondy do trávicího traktu. V žaludku chlapce našli velký bezoár (shluk nestrávených látek).

Nestrávené žvýkačky

Podle vědců hmota z nestrávených žvýkaček zabírala až 25 procent vnitřku žaludku dítěte. Lékaři hmotu museli odstranit na několik pokusů, a to tak, že zavedli endoskop do jícnu chlapce. Naštěstí netrpěl žádnými dlouhodobými zdravotními komplikacemi, kromě bolesti v krku. Odbornice na výživu Beth Czerwony, která byla citovaná v New York Post, říká, že trávicí systém není schopen žvýkačku strávit.

operace
Fotografie: Unsplash

V případě spolknutí jedné žvýkačky se obvykle vylučuje z těla celá do 40 hodin a není to nikterak zdraví škodlivé. Ale pouze za předpokladu, že polykaní žvýkaček není běžným zvykem člověka. Odbornice také vysvětluje, že jestliže člověk polyká žvýkačky každý den, nebo dokonce několikrát denně, trávicí systém se může zablokovat a nic z toho, co pak člověk sní, se nemůže pohnout dál. A pak přicházejí bolesti. Proto si tedy raději dávejte pozor, abyste žvýkačku nepolykali – a už vůbec ne pravidelně. Mohli byste si způsobit zdravotní komplikace.

Zdroj: Sciencedirect

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]