Psychiatrické oddělení v polské nemocnici vybíralo část kapesného od dětských pacientů na nákup základních potřeb, což vzbudilo pozornost ombudsmana.
Na psychiatrickém oddělení polské nemocnice děti na léčení povinně odváděly 20 % svého kapesného na společné účely, uvádí web Kobieta. Vybrané peníze se následně používaly na nákup čaje, cukru a nápojů pro všechny pacienty. Každé dítě dostávalo jinou výši kapesného, a proto se stanovilo toto procento.
Kapesné dětí šlo na potřeby oddělení
Podle ředitele právního oddělení Ombudsmana pro práva pacientů Pawła Grzesiewského byla tato praxe nezákonná, přestože za ní stály dobré úmysly. „Zařízení nemůže nakládat s majetkem svých pacientů, a to ani v případě nezletilých, a financovat z něj provoz oddělení. Nemá k tomu právní oporu,“ vysvětlil. Název nemocnice nebyl zveřejněn, protože verdikt v této věci dosud nenabyl právní moci.
Psychiatrická péče v Polsku, především určená pro děti a mladistvé, se přitom potýká s velkými problémy. Na vyšetření se podle Newseria čeká dlouhé měsíce a velkým varováním je i nárust pokusů o sebevraždu u dětí ve věkové kategorii 12–18 let. Ombudsman celou situaci přirovnává ke kolapsu. Kancelář ombudsmana řešila ale i další problematické případy z oblasti zdravotnictví, celkem jich v roce 2024 bylo 25.
Jejich babička se v domově důchodců měnila k nepoznání. Po odhalení pravdy okamžitě zavolali policii
Vyšetření si zaplaťte sami
Někteří lékaři například doporučovali pacientům, kteří měli podezření na lymskou boreliózu, aby zaslali klíště, které je kouslo, ve sterilním obalu do laboratoře. Tato procedura, kterou nabízí soukromé laboratoře, stojí až 300 zlotých (cca 1 800 Kč). Navíc nemá žádnou diagnostickou hodnotu pro lidské zdraví.„Zjištěním zdravotního stavu klíštěte se nedozvíme nic o našem vlastním zdravotním stavu,“ uvedl Grzesiewski a zdůraznil, že laboratorní medicína nepředpokládá testování materiálů živočišného původu.
„Tato praxe není zdravotní službou a nemůže být základem pro stanovení diagnózy. Doporučování chytání a vyšetřování klíšťat, i ze strany lékařů, odporuje aktuálním medicínským poznatkům,“ uzavřel Grzesiewski. Na webu SvětKreativity jsme psali také o kuriózních pravidlech na dveřích ordinace jednoho lékaře.
Napište komentář