Rok 2025 přinese významné změny, které ovlivní zaměstnance i zaměstnavatele, včetně změn ve výpovědní lhůtě či v přivýdělcích.
Jednou z nejvýznamnějších změn je dle tiskové zprávy MPSV zvýšení minimální mzdy od 1. ledna 2025, a to na 20 800 Kč měsíčně. Rovněž dochází k navýšení platů ve veřejné sféře o paušální částku 1 400 Kč. Zde je pouze výjimka u učitelů, těm se zvýší platové tarify o 7 % (to odpovídá rozmezí 1 090 až 4 040 Kč). Dále je zde několik změn v rámci tzv. flexinovely, jež by měla začít platit od dubna 2025.
Změna výpovědní a zkušební doby
Dosud platilo, že při podání výpovědi začala dvouměsíční výpovědní lhůta běžet až od prvního dne následujícího měsíce. Toto se nyní mění, takže výpovědní doba začne právě dnem podání výpovědi, její délka zůstává zachována, tedy 2 měsíce. Pouze v případě výpovědi kvůli porušení pracovní kázně se zkracuje na 1 měsíc.
Co se týče zkušební doby, ta se prodlužuje ze současných 3 měsíců na měsíce 4 u běžných zaměstnanců. U vedoucích pozic byla dříve zkušební doba až 6 měsíců, zde dojde k prodloužení na 8 měsíců, uvádí Deník. Prodloužení má proběhnout na základě domluvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Čeští důchodci schytali další ránu: Za tuto zásadní změnu si znatelně připlatí téměř každý
Podpora přivýdělků na rodičovské
Jedním z hlavních cílů novely je podpora rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Rodiče na rodičovské dovolené si budou moci snáze přivydělat, a to i druhově stejnou prací u svého zaměstnavatele. Pokud se rodič navrací do práce po rodičovské dovolené do 2 let věku dítěte, musí mu nyní zaměstnavatel garantovat stejnou pracovní pozici, ze které odcházel.
A co týče přivýdělků, ty budou nově umožněny i dětem ve věku 14 let, tedy před ukončením povinné školní docházky. Bude se to však týkat pouze hlavních letních prázdnin a spolupráce bude formou DPP či DPČ. Samozřejmostí je také souhlas zákonných zástupců. Na SvětěKreativity jsme také psali o lednové valorizaci důchodů pro rok 2025.
Napište komentář