Retro výrobkům ani zdaleka neodzvonilo. Odborníky překvapuje, co všechno se dnes stále používá

Muzeum Merkur - cyklista
Fotografie: Palickap / Creative Commons / CC BY-SA 4.0

Retro výrobky neustále zajímají celou řadu lidí, a to od dětí přes mládež až po starší generaci. Vzpomínáte na Jar, Merkur nebo tenisky Botas?

Spousta lidí, ovšem nejen senioři, ale i mladá generace, se často přiklání k retro produktům. Mnohé výrobky socialistické éry přečkaly sametovou revoluci a je po nich stále poptávka. A to ať se jedná o průmyslové produkty, textilní sortiment anebo potravinářství. Retro výrobky zkrátka stále frčí. Za toto období se označují především 70. až 90. léta minulého století. Průzkumy některých agentur, především Médea Research, která se zaměřuje na původní socialistické výrobky, to potvrzují, jak uvádí web IDnes.

Retro výrobky, které jsou stále v kurzu

Pojďme si některé z oblíbených výrobků té doby připomenout: nápoj Kofola, stavebnice Merkur, kolo Favorit, figurky Igráček, hodinky Prim, obuv Botas, kuchyňské spotřebiče Eta, nápoj Vinea, Pribináček, paštika Májka a třeba nepřekonatelný Jar, což je generacemi prověřený přípravek na mytí nádobí. Věhlas některých těchto výrobků, i celé řady dalších, přesáhl až do současnosti.

Kofola

Kofola je sycený nealkoholický nápoj typu Coca-Cola. Vznikl v roce 1960 v tehdejším Československu jako alternativa k západní Coca-Cole a Pepsi, které u nás byly dostupné jen výjimečně. Původní cena byla 1,50 Kčs za 0,5 litrovou lahev, dnes to je skoro dvacetkrát víc. Dle stránek výrobce Kofola obsahuje 14 bylin a okořeněna je lékořicí. Při výrobě této limonády se využíval přebytečný kofein, který vznikal při pražení kávy. Základ nápoje byl tedy postaven na dosažitelných surovinách a přírodních látkách. Přesné složení zdá údajně jen šest osob.

Za tyto kusy vám nadšení sběratelé utrhnou ruce. Tisíce Čechů skladují starý nábytek v hodnotě 30 000 Kč

Po revoluci měla Kofola na kahánku, ale těžkou dobu překonala a dnes je opět nesmírně žádaná. V současnosti existují i varianty s různými příchutěmi, jako například citronová, višňová, s guaranou, ostružinová, mátová, a řada dalších. Většina lidí však preferuje klasiku.

Merkur

Jedná se o českou stavebnici, která se objevila na trhu asi v polovině minulého století. Díly byly vyrobeny z lakovaného ocelového plechu, byly pevné a velmi přesné. Kromě základních dílů stavebnici doplňovaly i další součástky, jako různé hřídele, ozubená i neozubená kola, kladky, buldozerové pásy, elektromotorky. To umožňovalo stavbu velmi realistických konstrukcí, uvádí se na webu MuzeumMerkur. Pomocí šroubků a matiček z nich bylo možné postavit různé modely, od kolejových a silničních vozidel až třeba po jeřáby.

Kofola v půllitru
Fotografie: Martin Strachoň /Creative Commons / CC BY-SA 3.0

V dané době to byla neuvěřitelná hračka pro kluky, ale i jejich tatínky. A stavebnice nebyla jen pro zábavu, neboť chlapci se na ní naučili skutečné zručnosti. Kuriozní je, že Otto Wichterle, vynálezce očních kontaktních čoček, si z Merkuru v roce 1961 sestavil první přístroj na jejich výrobu. Na webu SvětKreativity jsme rovněž psali o drahocenném skleněném retro nádobí, které byste mohli výhodně zpeněžit, pokud je máte doma a nemáte k němu vřelý vztah.

Zdroje: IDnesKofola, MuzeumMerkur

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*