
Měl to být běžný výběr hotovosti. Místo toho se jeden muž stal obětí zločinu, druhému se téměř zastavilo srdce. Aneb: i bankomat může být zdrojem emocí.
Příběh první: Edesa, Řecko. Jedenapadesátiletý muž si chtěl vybrat 390 eur. Peníze bankomat vydal, ale muž si toho nevšiml. Myslel, že zařízení má poruchu. Podle AthensMagazine se tedy rozhodl obrátit se na bankéře a nevědomky nechal bankovky volně ležet. Toho využil čtyřiačtyřicetiletý muž, který hotovost sebral. Kamerový systém jej ale odhalil a peníze u něj nalezené byly vráceny zpět poškozenému. I přesto pachateli hrozí trestní stíhání.
„Milionář“ z Indiany
Druhý případ je jako vystřižený z nějaké komedie. Charles Calvin, čtyřicátník z americké Indiany, si šel ověřit, zda mu přišla výplata, tedy přibližně 35 tisíc korun. Jaké bylo jeho překvapení, když na něj z obrazovky vykoukla částka přesahující 8,7 milionu! V domnění, že jde o chybu bankomatu, vložil kartu znovu. Částka zůstala. Charles zavolal do banky, která potvrdila, že šlo o chybu systému, a peníze byly odebrány. Z „amerického snu“ tak zůstala jen historka pro přátele – a také úleva, protože ponechat si peníze, které člověku nepatří, je protiprávní.
Češi se bouří proti novým podmínkám v bankovnictví. Tyto zásadní změny se týkají naprosto každého
I bankéři dělají chyby
Oba příběhy spojuje jedna věc: lidský faktor a s ním spojená nepozornost – jeden kvůli ní téměř přišel o peníze, druhý mohl krátce věřit, že se stal milionářem. Ať už jde o chybu techniky, nebo náhodného kolemjdoucího, bankomat nikdy není jen strojem. Někdy se s ním pojí neuvěřitelné příběhy. Na SvětěKreativity jsme třeba psali, jak si stařenka u bankomatu poradila s chtivou zlodějkou.
Jak je to u nás?
V České republice má člověk podle ČNB také povinnost vrátit peníze, které se omylem objeví na jeho účtu, jinak se jedná o bezdůvodné obohacení. Neučiní-li dotyčný žádné kroky k jejich vrácení, může se dopustit trestného činu podvodu nebo neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což v krajním případě hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.
Zdroj: Česká národní banka, Zákony pro lidi, Athens Magazine
Napište komentář