Meteorologové rozšířili výstrahu o nebezpečí, které hrozí v těchto českých lokalitách

zaplavená silnice
Fotografie: Freepik

Vydatné srážky zasáhnou východ Moravy hlavně během noci. Meteorologové vyhlásili pro Moravskoslezský kraj povodňové ohrožení.

Meteorologové i krizové složky sledují s rostoucím znepokojením srážkovou situaci na Moravě a ve Slezsku. Do úterního odpoledne sice napršelo jen několik desítek milimetrů srážek, hlavní nápor deště však má přijít v noci na středu. Český hydrometeorologický ústav varuje před velmi vydatnými srážkami, zejména v horských oblastech Jeseníků a Beskyd, kde může spadnout až 180 mm srážek. Kvůli možnému překročení třetího stupně povodňové aktivity byla vyhlášena výstraha pro Moravskoslezský kraj a dnes se také sešla Ústřední povodňová komise.

V povodí Olše hrozí překročení 3. SPA

Do úterních odpoledních hodin napršelo ve sledovaných oblastech většinou mezi 5–30 mm srážek. Déšť má však k večeru zesilovat a nejsilnější srážky se očekávají až během noci na středu. „Během úterý 8. 7. a ve středu 9. 7. očekáváme na Moravě a ve Slezsku trvalý a zejména na východě i vydatný déšť s předpokládanými celkovými srážkovými úhrny místy nad 50 mm, v oblasti Jeseníků 70 až 130 mm a Beskyd 90 až 180 mm,“ informuje ČHMÚ.

Od úterního večera se také očekává vzestup hladin toků, které odvodňují Beskydy, Javorníky, Bílé Karpaty a také Jeseníky. „Především v povodí Olše očekáváme i ojedinělé překročení 3. SPA, a to zejména na menších tocích,“ upřesňuje ČHMÚ. Meteorologové proto vyhlásili povodňové ohrožení pro Moravskoslezský kraj (Český Těšín, Jablunkov, Třinec) s platností od úterních 21:00 až do odvolání. Na základě výstrah meteorologů se dnes sešla také Ústřední povodňová komise Ministerstva životního prostředí.

Slunce

Podle meteorologů zdaleka nejsme z nejhoršího venku. Na tohle se máme podle nové předpovědi připravit

Lidé připravují pytle s pískem

„Chceme především vyzvat povodňové orgány, aby byly připraveny, a hlavně apelovat na pořadatele dětských letních táborů v zasažených oblastech, aby pečlivě sledovali situaci a byli v kontaktu například s místními hasiči. Stejně tak žádáme občany ze zasažených oblastí, aby nevyužívali koupací zařízení, nevstupovali do rozvodněných řek a dbali pokynů Integrovaného záchranného systému,“ uvedl ministr Hladík.

Na situaci reagují také vodohospodáři a už zahájili snižování hladin na přehradách, aby byla zajištěna připravenost všech vodních děl. Situace zatím nevypadá dramaticky, přesto se některá města a obce v zasažených oblastech už pustila do příprav pytlů s pískem. Voda podle meteorologů může zaplavovat níže položené obydlené oblasti, komunikace a působit škody v krajině a na majetku. V podmáčených oblastech rovněž hrozí pády stromů. Na SvětěKreativity jsme také psali o závadné rýži, která se objevila v obchodním řetězci.

Zdroj: MZP, ČHMÚ, Facebook ČHMÚ

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*