Může se stát, že ucítíte nepříjemný zápach při čištění uší, aniž by vás něco bolelo, znamená to, že něco není v pořádku. Dnes si prozradíme něco o tom, jak tento problém řešit pomocí domácích prostředků. Zápach z uší či jednoho ucha – může být známkou přítomnosti infekce. Než vyhledáte lékaře, můžete se pokusit vyřešit tento zdravotní problém sami.
Peroxid vodíku
Jedním z nejznámějších domácích prostředků při léčbě zápachu z uší nebo dokonce i pupíku, je peroxid vodíku. Pomáhá uvolnit ušní maz a bojuje s bakteriemi. Smíchejte stejné množství 3% peroxidu vodíku a destilované vody a do tohoto roztoku namočte vatový tampónek a vytřete opatrně vnitřek ucha. Ne příliš hluboko!
Můžete také namočit kousek vaty a nastrčit ji do ucha a nechat chvíli působit. Jisté zdroje uvádějí, že lze pomocí kapátka kápnout do ucha pár kapiček roztoku, my však nedoporučujeme cokoliv do ucha kapat bez porady s lékařem.
Prášek do pečiva
Podobně, jako u čištění uší pomocí roztoku 3% peroxidu funguje i roztok z prášku do pečiva. Smíchejte 1/4 lžičky jedlé sody ve 2 čajových lžičkách převařené (vystydlé) vody. Opět použijte tento roztok k čištění uší.
Jablečený ocet
O jablečném octu se ví, že má antibakteriální účinky a pomáhá léčit záněty. I zde je nutné zředit ocet a destilovanou vodu ve stejném poměru. Postup je vždy stejný. Namočit do roztoku uchošťour a uši vyšičistit. Pozor na přílišné dráždění ucha a nesnažte se tyčinkou do ucha zajíždět příliš hluboko. Také můžete namočit kousek vaty nebo papírový kapesník do roztoku a nasáklý kousek nastrčit na okraj ucha.
Další léčebné prostředky
-
Dětský olej
-
Kokosový olej
-
Česnekový olej
Vždy postupujte stejně. Buď ucho vytřete pomocí vatové tyčinky do uší nebo nastrčte do ucha v roztoku namočený kousek vaty, měkké látky, papírový kapesník.
Pokud problémy do dvou dnů nezmizí, navštivte lékaře a poraďte se o dalším postupu. Jestliže se k zápachu z uší přidruží i bolesti, nečekejte a lékaře vyhledejte ihned.
Fotografie: Rare, Alldaychemist