Jak účinně bojovat proti zápachu, který způsobuje odtok z dřezu či umyvadla v koupelně. Tyto fígle neznají ani profesionální instalatéři

Fotografie: Depositphotos

I přesto, že věnujeme úklidu velkou část svého času i energie, může se stát, že naše koupelna bude nepříjemně zapáchat. Tento zápach se velmi často line z našeho odtoku.

Problém je v tom, že zápach vzniká hluboko v potrubí, mnohdy až na úrovni samotných stok. A to je věc, se kterou bohužel nic neuděláme. Musíme si tedy poradit s tím, jak zápach eliminovat nebo přehlušit. K tomu nám mohou pomoci přípravky, které se běžně vyskytují v naší domácnosti. K nepříjemným zápachům z odpadních trubek totiž z velké části přispívá vlhkost, které se v koupelně jen velmi těžko zbavíme. 

Fotografie: Pexels

Jaké mohou být příčiny nepříjemného zápachu koupelny

Nejčastějším důvodem, jak jsme zmínili již v úvodu článku, je problém s naší odtokovou rourou. Větší koncentraci zápachu tedy můžeme cítit u umyvadla nebo na podlaze sprchového koutu. Před zápachem by nás měl ochránit sifon, což je část potrubí, kde se hromadí voda, která preventivně předchází průniku zápachu z odpadních trubek do našeho domova. Pokud se zápach dostává až k nám, hledejme chybu zde. 

Fotografie: Pexels

Na vině může být instalatér, který se během své práce dopustil chyby. Příčinou ale může být i vadná součástka, obvykle přímo sifon, který byl do našeho odpadu instalován. Také mohlo postupem času dojít k tomu, že se v sifonu vytvořila zátka, která zabraňuje hromadění potřebné tekutiny. Ta vzniká nejčastěji z důvodu ucpání, ke kterému dochází kvůli našim vlasům, chlupům nebo jinému odpadu.

Domácí recept na pročištění trubek

V bytových jednotkách můžeme jednoduše zjistit, jestli se problém týká jen nás, nebo celého domu. Stačí zazvonit u souseda a zeptat se, jestli má stejný problém s odpadem i on. V tomto případě by se řešení měla ujmout specializovaná firma, protože zřejmě došlo k závadě v celém odpadním systému. Pokud je ale problém jen u nás doma, můžeme přistoupit k výrobě domácího prostředku. 

Fotografie: Pexels

Na ten budeme potřebovat 1 šálek vody, 1 šálek bílého octa a 5 lžic jedlé sody. Jejich společnou chemickou reakcí dojde k pročištění našich trubek. Nejprve si v hrnci uvaříme vodu s octem. Přímo do odtoku nasypeme odměřené množství jedlé sody a jakmile roztok z vody a octa přijde do varu, jednoduše ho do potrubí nalijeme také. Kombinaci těchto látek necháme 30 minut působit a poté opláchneme studenou vodou. Použít můžeme ale i kávovou sedlinu.

Zdroj: Goodhousekeeping