Pěstovat rajčata na balkoně či terase je v současné době velmi oblíbené. I lidé, kteří nemají zahrádku, si díky tomu mohou vychutnávat sladká vlastnoručně vypěstovaná rajčata, které chutnají mnohem lépe než ta ze supermarketu. Dnes pro vás proto máme několik užitečných informací a rad, které vám zaručí skvělou úrodu.
Použijte správný květináč
Základem pro dobrou úrodu je rostlině dopřát dostatek prostoru, proto rajčata nikdy nesázejte do květináčů s malým průměrem, problémem jsou také nestatečně vysoké květináče a květináče bez odtokového otvoru. Mějte na paměti, že rajčata potřebují prostor. Dobrou radou také je vysadit vždy do jednoho květináče dvě rostlinky rajčat. Vzniklý keřík tak bude objemnější a rostlinky si zároveň při růstu budou vzájemně poskytovat stabilitu.
Správná půda, místo a péče
Rajčatům se nejlépe daří v hlinitopísčité provzdušněné půdě s neutrálním pH a dostatkem humusu. Dosažení správného pH v půdě lze snadno pomoci několika triky, například přidáním vaječných skořápek do půdy. Obecně se přidávání vaječných skořápek do půdy s rajčaty velmi doporučuje i z dalších důvodů, jako například dodání potřebných minerálních látek a také ochrana před některými škůdci, kteří rajčata často napadají. Pokud bude vaše půda příliš suchá a lehká, může to způsobit praskání plodů rajčat, příliš vlhké a těžké půdy často vedou k úhynu celé rostliny.
Kromě toho je rovněž důležité správné umístění rajčat, neboť rostlinám nevyhovuje vítr a prudké změny teplot, nejvhodnější jsou proto zasklené balkony, které směřují na jih nebo západ. Další, bez čeho se neobejdete, je pravidelné zastřihávání rostlinek a jejich vyvazování, především pokud jste zvolili vyšší odrůdy.
Rajčata jsou náročná na některé minerální látky, jako vápník, fosfor či dusík. Pokud jim ho nechcete dodávat promocí nejrůznějších umělých hnojiv, doporučuje se kromě vaječných skořápek pravidelně do půdy přidávat také jedlou sodu či kávovou sedlinu.
Jak správně zavlažovat?
Rajčata jsou poměrně náročná také na zavlažování. Správně by před každou závlahou měla půda svrchu trochu proschnout, aby se do ní dostal vzduch. Na zalévání bychom měli používat odstátou vodu pokojové teploty. Při zavlažování je důležité, abychom nepostříkali listy, mohli bychom tak podpořit vznik některých chorob. Pokud rajčata zaléváte hadicí, otrhejte spodní listy rostlin.
Dávka vody při zalévání by měla být taková, aby provlhčila půdu do hloubky, ve které se nachází nejvíce kořenů. Na to existuje jednoduchý trik, okolo rostlin zapíchněte do půdy několik PET lahví, ze kterých jste odstřihli dno, otevřeným hrdlem dolů. Následně do těchto lahví napusťte vodu, která se bude pomalu vsakovat do hloubky ke kořenům.
Fotografie: Pixabay