Rádi popíjíte různé druhy čajů a čajové sáčky obvykle vyhazujete? Příště s tím tedy vyčkejte. Použité čajové sáčky se dají totiž mnoha způsoby ještě využít. Čaj je tedy užitečný nejen pro náš organismus, ale i pro naši domácnost.
Multifunkční čaj
Lidé rádi pijí nejen čaje černé a ovocné, ale i bylinkové. Všechny tyto druhy se dají po vylouhování použít v těchto případech:
- Do bot proti zápachu: čaj má mnoho praktických účinků, mezi které můžeme zařadit ty antimykotické, nebo antibakteriální. Mimo jiné má schopnost pohlcovat vlhkost a pachy. Proto když do bot přes noc vložíte použité čajové sáčky, předejdete tak nepříjemnému zápachu v nich.
- Na čistění koberců: pakliže vás trápí zatuchlý koberec v obývacím pokoji, vysypte na jeho povrch suchý čajový sáček (ideálně bylinkový), z kterého jste si předtím uvařili čaj, nechte asi patnáct minut působit a pak drcené bylinky vysajte. Koberec bude čistší a voňavější.
- Nádobí jako nové: máte problém s tím, že z nádobí nejste schopní vyčistit uplývající nečistoty? Pak jej ponořte do vody spolu s čajovými sáčky a nechte působit přes noc. Zaschlé nečistoty půjdou lépe odstranit a nádobí se zase bude lesknout čistotou.
- K odstranění urputných zápachů z rukou: pro hospodyňky, které rády a často vaří máme tento tip. Jestliže jste vařili z cibulí, rybami, nebo česnekem, může na vaší pokožce rukou ulpět nepříjemný zápach z těchto surovin. Zbavíte se jej snadno tak, že použitými čajovými sáčky ruce vydrhnete a máte po starostech.
Další skvělý tip na použití čajových sáčků
Louhované čajové sáčky můžete také vložit do konve s čistou dešťovou vodou, kterou máte určenou na zalévání rostlin na zahrádce. Slabý čajový výluh pomůže plodiny ochránit před vznikem plísní. Organické čaje je možné dokonce rozptýlit do kompostu. Hnojivo s čajem rostlinkám prospěje a odradí i různé druhy škůdců.
Fotografie: Pixabay