Extrémně účinný způsob čištění koberce, díky kterému bude opět měkký a svěží jako hedvábí

Fotografie: Depositphotos

S nevyhnutelným koncem letních dnů je třeba připravit vaše koberce na studené měsíce a řádně je vyčistit. Podívejte se na tento nový postup.

Hodit koberec do pračky nebo jej jednoduše vysát vysavačem by sice mohlo být účinné, ale rozhodně to nevyčistí veškerou špínu tak kvalitně, jako tento postup. Přeci nechcete, aby se vám v bytě nashromáždilo více roztočů a prachu než je potřeba. Abyste tedy připravili vaše koberce na studené dny a mohly vás tak hřát jako tomu bylo doteď, jednoduše můžete využít tento způsob čištění, který si ihned zamilujete.

Nejprve odstraňte veškeré skvrny pomocí kvalitního mýdla

Běžné mýdlo si se skvrnami na kobercích poradí ze všeho nejlépe. Musíte však zajistit, aby dané mýdlo bylo řádně kvalitní. Například můžete zkusit najít starší vzorky, které má jistě doma vaše babička. Novodobé mýdlové kapaliny se totiž skládají z aktivních látek a nevytváří nic než prázdnou pěnu. To samozřejmě nedokáže nahradit mýdlo složené z kvalitních tuků a solí. Váš koberec tedy nejprve vysajte, poté smíchejte kousek mýdla s vodou, vezměte houbičku, veškeré skvrny řádně vydrhněte a poté ho nechte uschnout.

Fotografie: Freepik

Postup dalšího čistění, kterým koberec navrátíte do původního stavu

I když se vám nyní koberec může zdát čistý, rozhodně je třeba provést ještě pár úprav. Určitě také ani moc pěkně nevoní že? Díky této metodě čištění však navrátíte koberec do jeho původního svěžího stavu. Pracovat s ním můžete klidně i na podlaze, protože ho není nutné nikam vynášet. Na přípravu čistící směsi budete tedy potřebovat:

  • 4 lžíce octa
  • Lžíci sody
  • 2 lžíce tekutého mýdla
  • Půl litru teplé vody

V závislosti na velikosti vašeho koberce se však může potřebný objem tekutin lišit. V tomto případě však byl použit tento objem a na průměrný koberec byl dostačující. Než se pustíte do postupu, je dobré koberec před tímto čištěním znovu vysát, ale samozřejmě to není žádoucí. Řiďte se nyní takto:

  • Nejprve v kýbly smíchejte dohromady sodu s tekutým mýdlem a tři sta gramy vody dohromady a nepřestávejte míchat dokud směs nevytvoří hustou pěnu.
  • Nyní vylijte celou směs na váš koberec a houbičkou ho jemně roztírejte po celé oblasti. Zkuste odstranit také všechny malé nečistoty jako jsou například vlasy nebo zvířecí chlupy.
Fotografie: Pixabay
  • Vyčištěný koberec nechte nyní odpočívat půl hodiny a mezitím sledujte, jak se jeho barva rozjasňuje.
  • Do zbylých dvě stě gramů vody nyní nalijte ocet, pořádně zamíchejte, a směs následně opět naneste houbičkou po celé ploše vašeho koberce.
Fotografie: Freepik
  • Jakmile začne soda reagovat na ocet, můžete slyšet syčení, ale nemusíte se ničeho bát. Díky chemické reakci totiž vlákna v koberci změknou a odstraní veškeré nečistoty, takže se budete cítit jako v hedvábí!

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]