Tichý a zákeřný zabiják. Trombóza. Vyvíjí se nenápadně a často bezpříznakově, může však mít fatální následky. Ročně stojí za smrtí až půl milionů pacientů v Evropě, jaké jsou její příznaky a jak probíhá léčba?
Trombóza patří mezi nejčastější a velmi zákeřné onemocnění, protože se vyvíjí po řadu let a často bez znatelnějších příznaků vede k těžkým stavům, infarktu nebo plicní embolii, často vede ke smrti. Riziko onemocnění si většina ani neuvědomuje, byť v souvislosti s trombózou jen v Evropě zemře 12 % lidí ročně. Jaké jsou příčiny a projevy trombózy, jakým způsobem probíhá léčba?
Co je trombóza?
Trombóza je zjednodušeně řečeno krevní sraženina, nejčastěji postihuje žíly nohy, někdy stehen nebo pánve, sraženina se může dostat do oběhového systému a postihnout některé orgány, zvláště nebezpečná je plicní nebo srdeční embolie, které mohou vést k náhlé smrti.
Žilní trombóza je časté onemocnění lidí předdůchodového a důchodového věku, projevuje se nejen křečovými žílami a varixy na lýtkách a stehnech, může postihnout cévy paží, hrudníku nebo krku a hluboká trombóza (flebotrombóza) se může bez větších obtíží projevit až samotnou embolií. Důležitá je proto prevence.
Typy onemocnění trombózou
Nejčastějšími typy žilní trombózy jsou:
- distální trombóza – postihuje žíly lýtka, je nejčastější a zřídka vede k plicní embolii;
- proximální trombóza – hluboká žilní trombóza nohou, plicní embolie je častou komplikací;
- trombóza povrchových žil – často doprovází křečové žíly;
- hluboká žilní trombóza – trombóza dolních končetin;
- plicní embolie – plicní trombóza;
- jaterní trombóza;
- trombóza v těhotenství – vzniká v průběhu těhotenství;
- akutní forma žilní trombózy – se záněty a otoky.
Příčiny vzniku trombózy
Zdravý oběhový systém zajišťuje průtok krve žilami do srdce bez omezení, problém nastává při narušení mechanismu proudění krve, kdy dochází k zánětu a poškození epitelu žíly. Postupně se v místě utvoří z krevních destiček sraženina a céva se zužuje, což brání toku krve. Rizikové jsou tři faktory, které vedou k tromboembolii, které popsal už roku 1856 německý patolog Rudolf Virchow a jeho triáda příznaků se skládá z:
- poruch žilního průtoku krve,
- změn cévní stěny,
- změn v krvi, což má vliv na srážlivost a zvyšuje se riziko sraženin.
Častým důvodem pro vznik trombózy je nepohyblivost dolní končetiny nebo užívání antikoncepce lidmi s dalšími rizikovými faktory, jako jsou obezita nebo vysoký krevní tlak. Horní končetiny nebývají trombózou postiženy, byť v řídkých případech se vyskytuje vlivem přetížení ruky.
Nejčastější příznaky trombózy
Zpozornět byste měli při těchto příznacích:
- otoky a bolesti nohou, bledost kůže na nohou;
- horečka nebo zahřátí jedné končetiny;
- bolest na hrudi, potíže s dýcháním;
- znecitlivění končetin, brnění;
- dušnost;
- poruchy vidění a řeči.
V ohrožení skupina od 40 let výše
Nejohroženější skupinou jsou senioři, především po ortopedickém na chirurgickém zákroku. Riziková skupina však zahrnuje všechny nad 40 let, kdy se riziko trombózy v každé dekádě zvyšuje dvakrát. Pozor je nutné si dát při dlouhodobém sezení, především při dlouhých letech v letadle nebo při chirurgických zákrocích dolních končetin, dutiny břišní nebo pánve. Rizikovým faktorem je také těhotenství nebo šestinedělí, ohroženy trombózou jsou také ženy užívající perorální antikoncepci, onkologičtí pacienti a lidé s poruchou srážlivosti krve. K trombóze může vést:
- obezita,
- kouření,
- nezdravý a hektický životní styl.
Jak probíhá léčba?
Po návštěvě lékaře nebo specialisty je nejčastější léčbou antikoagulační, jejímž účelem je zabránit tvorbě a růstu sraženin za pomoci injekčního heparinu. Ve vážných případech se přistupuje k trombolytické léčbě pomocí katétru v nemocnici. Zřídka používanou metodou je chirurgická léčba s cílem odstranění samotné sraženiny.