Česnek se zpravidla používá k vaření nejrůznějších pokrmů. Oblíbený však byl i v lidovém léčitelství a skvěle posloužil k zhotovení sirupu proti kašli. Hnojit s ním ostatně můžete i krásné orchideje. Pokvetou vám bujně před očima.
Jak připravit a použít česnekovou vodu k hnojení orchidejí ?
K přípravě česnekové vody budete potřebovat:
- 1 litr vody
- 3 stroužky česneku
Nejprve si v hrnci uvařte vodu a nechte ji zchladnout. Následně do ní vložte tři loupané česnekové stroužky, přikryjte poklicí a nechte louhovat ideálně přes noc. Pak česnekové stroužky vyjměte a do tekutiny ponořte celý květináč s orchidejí (asi na třicet minut). Po několika týdnech se dočkáte výsledků.
Jaká další hnojiva použít na orchideje?
Kromě česneku můžete na orchideje použít i tyto metody:
- Bramborové slupky: do zhruba litru až dvou vody vložte slupky z brambor. Nechte louhovat v tomto stavu asi 24 hodin, pak sceďte a výluhem rostliny zalévejte jednou za dva až tři týdny.
- Banánové slupky: ty důkladně nasušte, namelte na jemný prášek a rozpusťte ve vodě. Roztokem zalévejte orchideje taktéž jednou za dva týdny (zejména ve vegetačním období).
- Roztok z droždí: skvěle prospěje orchidejím i sušené nebo čerstvé droždí rozpuštěné ve vodě. Tuto směs pak ještě před použitím nařeďte čistou vodou.
Všeobecná péče o orchideje
Pokud jste si do svého obydlí pořídili orchidej, řiďte se těmito pravidly, co se týká péče o ně:
- Rostlinu umístěte na světlé místo. Vyvarujte se ale přímému slunečnímu záření.
- Zálivku provádějte v momentu, kdy substrát bude suchý. S vodou to nepřehánějte. Ideálně použijte tu odstátou nebo dešťovou. Vhodné je květináč ponořit do lavoru s tekutinou asi na půl hodiny a nechat nasát potřebnou vláhu. Mějte ovšem na paměti, že kořeny nesmí být neustále ve vlhkosti, jinak začnou hnít.
- Orchideje také dobře snáší vyšší vlhkost vzduchu, proto je klidně kropte vodou. Pro tyto účely je vhodný rozprašovač.
- Vyberte místnost, kde bude kolem 20 °C. Některé druhy orchidejí však snesou i vyšší či nižší teploty.
- Přesazovat byste měli jen rostliny dospělé a vyvinuté, a to zhruba jednou za tři roky do většího průhledného květináče. Použijte specifický substrát z rašeliny a mechu.
- Hnojiva výrazně omezte v zimním období. Použít můžete kromě těch přírodních i speciální tekutá, který koupíte v zahradnictví.