Jedná se o jeden z velmi častých zvyků, ke kterému se uchylujeme, pokud potřebujeme vykonat potřebu na veřejném záchodě. Podíváme se společně na to, proč tento zvyk není dobrý.
Existuje velké procento lidí, pro které je obtížné vykonat potřebu na jiné toaletě, než je ta, kterou mají doma. Velmi často si tak dokáží přivodit i závažné zdravotní komplikace, mezi které může patřit nadýmání a zácpa. Pro mnoho lidí je totiž vyměšování situací, ve které se cítí velmi trapně. Obávají se i toho, že by je mohl někdo z vedlejší kabinky slyšet a proto se vykonání potřeby brání. Často ale také trpí fobií z veřejných záchodků a strachem z nedostatečné hygieny.
Pokud je potřeba silnější, uchylujeme se k opatřením
Občas se ale stane, že naše potřeba navštívit toaletu je silnější, než strach a stud. V tomto případě se velmi často snažíme dostat kontakt s nehygienickým prostředím na minimum a podnikáme pro to potřebné kroky. Jedním z nich je umístění toaletního papíru na sedátku veřejného záchodu. Často ale také přistupujeme k tomu, že si na toaletu vůbec nesedneme, ale pouze pokrčíme nohy a potřebu vykonáváme z výšky. To je nejen nehygienické, ale také díky této metodě nedojde k dostatečnému vyprázdnění.
Na základě studií na veřejných toaletách ale bylo zjištěno, že záchodové prkénko není místem, kde je největší procento bakterií. Mnohem nebezpečnější z hlediska hygieny je například umyvadlo, ve kterém si následně myjeme ruce. Zde k žádným hygienickým prostředkům ochrany nepřistupujeme a povrchu umyvadla se nebojíme dotknout. Problémem veřejných toalet je to, že nejsou dostatečně uklízeny návštěvníky a proto často dojde k jejich vizuálnímu znečištění. A to je něco, co nás od jejich návštěvy odradí.
Umisťování toaletního papíru na záchodovou mísu není ochranou
Pokud je ale naše potřeba opravdu silná, přehlédneme i nepořádek a případný zápach a toaletu použijeme. Pro naši ochranu umístíme na prkénko velkou vrstvu toaletního papíru a na tu si následně sedneme. To je ale chybou, která nás před bakteriemi neochrání, dokonce naopak. Dlouhá léta byl totiž toaletní papír navrhován tak, aby dokázal zachytit choroboplodné zárodky, které se nacházejí v naší stolici. A k tomu přesně toaletní papír slouží. Jeho tvar a povrch jsou přímo místem, kde se těmto zárodkům daří.
Většina lidí po použití toalety víko nezavře nebo dokonce ani nespláchne. A to je situace, která je pro bakterie přímo vyhovující. Dojde k jejich množení a zanesení do okolí toalety. Následně si vyhledávají místo s vhodnými podmínkami pro další vývoj a tím je právě onen toaletní papír. Tento papír následně při návštěvě vezmeme do ruky a v domnění, že se tím chráníme, jej umístíme na toaletní mísu. Pro naši ochranu je ale mnohem lepší si sednou přímo na prkénko, protože zde k množení těchto bakterií nedochází.
Zdroj: TheSun