Existuje velké množství druhů orchidejí a žijí ve všemožných podmínkách. Všechny druhy můžeme pěstovat i u sebe doma. Zjistěte, jak ale docílit toho, aby byly krásné.
Orchideje patří ke květinám, které mohou bez problémů růst ve všech koutech světa. Počínaje tropy, subtropy až po mírné pásmo, kde mrzne. Také u nás rostou některé druhy orchidejí ve volné přírodě. Některé rostou v zemi jako ostatní rostliny, jiné rostou na kmenech jiných stromů a žijí z vláhy kolem. A to je základ jak se o ně starat. Musíme jim co nejvíce napodobit přirozené podmínky.
Správná péče je základem úspěchu
Pokud milujete orchideje a chcete, aby dlouho zdobily váš okenní parapet, musíte se naučit správné techniky péče. Abyste se mohli kochat z nádherných kvetoucích rostlin a ne pouze z dvou nevzhledných pahýlů s pár listy, dodržujte následující důležité tipy, které se týkají specifických potřeb orchidejí.
Stáří orchideje hraje roli
Pokud jste si koupili nebo dostali orchidej a nechce vám příliš kvést, je možné, že je ještě příliš mladá. Jak zjistit stáří orchideje? Nemusíte být zkušeným zahradníkem, ani odborníkem přes květiny. Abyste zjistili, jak starou rostlinu máte doma, musíte spočítat její listy. Dospělé květiny, které jsou připraveny kvést, mívají obvykle nejméně pět až osm listů.
Nestěhujte je na jiná místa
Orchideje patří ke květinám, které jsou poněkud konzervativní a nerady mění svou polohu. Pokud budete rostlinu často stěhovat z místa na místo, způsobíte ji stres. V lepším případě vám nepokvete, a v tom horší ji tímto způsobem doslova zahubíte.
Vyberte správný květináč
Orchideje by měly být vždy zasazeny do průhledného květináče, tak, aby byl jejich kořenový systém vystaven dennímu světlu. Ačkoliv nabídka keramických květináčů pro orchideje je velmi bohatá, vyvarujte se takového nákupu. Kořenový systém orchidejí potřebuje světlo kvůli fotosyntéze. Květina v keramickém květináči nikdy nebude tak krásná jako ta, kterou umístíte do průhledného obalu.
Světlo je velmi důležité
Jelikož je orchidej velmi náročná na slunce, je třeba zajistit, aby měla dostatečný přísun slunečního světla. Pokud květina není na slunci alespoň deset hodin, nekvete správně. Zkuste se však vyvarovat umístění květiny na přímém slunce, které by naopak lístkům květiny mohlo ublížit a spálit je. Jestliže ji nejste schopni zajistit dostatek přirozeného slunečního svitu, můžete si pomoci speciální lampou.
Potrpí si na teplotu
Dbejte na to, aby se teplota místnosti, kde orchideje máte, ve dne a v noci lišila. V noci by pro správné pěstování květiny měla být teplota o pět až šest stupňů nižší než ve dne. Stejnou teplotu je třeba udržovat i v zimě. Od konce jara do začátku podzimu můžete orchideje bez obav umístit ven.
Správně je zavlažujte
Orchideje zalévejte pouze tehdy, když je hlína zcela suchá. Nejlepší je zalévat je dešťovou vodou, protože chlór ve vodě kořenům neprospívá. Postačí také odstátá voda z kohoutku. Nikdy ale rostlinu nepřelévejte. Orchidej nemůže být dlouho v přemočeném substrátu. V zimě postačí květinu zalévat jednou měsíčně.
Zdroj: GardeningKnowHow