Rychlá metoda, jak oživíte vaší oslabenou orchidej. Ani absence kořenů již není překážkou

povadlá orchidej

Orchideje patří mezi velice oblíbené květiny. Ne každý ale zvládá péči o ně a květinu poté vyhodí. Díky tomuto triku zjistíte, jak vaši orchidej opět oživit.

Pokud máte dojem, že vám vaše orchidej již nekvete a neroste tak, jako dříve, bude to mít jistě nějaký důvod. Nejčastějším důvodem bývají uhnilé kořeny rostliny. Nebojte se, květinu nemusíte nutně vyhazovat a shánět novou. S pomocí této jednoduché finty pomůžete vaší květině k tomu, aby se vzchopila a byla opět krásná.

Rostlinu očistěte

Prvním krokem k osvěžení orchideje je ten, že ji musíte vyjmout z květináče. Poté by již mělo být vidět, že některé kořeny budou odumřelé. V tom případě je na řadě zbavení se těchto částí, které již neslouží k tomu, aby orchidej dále rostla. Po očištění přichází na řadu zkrácení části, ze které kořeny trčí.

kořen orchideje

Připravte si roztok

Po očištění a zkrácení kořenů je dalším krokem příprava speciálního roztoku, která je velmi jednoduchá. Postačí vám pouze kousek čerstvého zázvoru, pramenitá voda, hmoždíř a vhodná nádoba. Zázvor vložte do hmoždíře a důkladně jej rozdrťte. Nadrcený zázvor poté smíchejte s přibližně 500 ml pramenité vody. Následně použijte cedník a smíchanou vodu se zázvorem skrze něj přelijte. Vyrobený roztok pak přelijte do nádoby s rozprašovačem.

roztok cedník

Použijte roztok na květinu

Pečlivě rozprašovačem naneste vyrobený roztok na orchidej. Zázvor bude plnit funkci antiseptickou, čímž zabrání vzniku plísní. Najděte poté vhodný květináč, kde orchidej necháte úplně oschnout. Pokud byste takto neučinili, riskujete tím následný vzniku plísní a zaděláte si tím na další problémy, které by vaši rostlinu mohly potkat a usmrtit ji.

orchidej v květináči

Kokos bude váš pomocník

Pokud máte doma kokosovou skořápku, bude ideální použít přímo jí. Pokud ne, podívejte se v zahradnictví nebo jiném hobby marketu. Udělejte do ní díru na velikost kořenu orchideje a vložte kytku do skořápky. Pokud takovou skořápku doma nemáte, bohatě poslouží i kokosový substrát, který seženete v každém zahradnictví.

kokosové vlákno

Orchidej tedy opět umístěte do nějakého vhodného květináče spolu s kokosovou skořápkou či vláknem a zalijte pramenitou vodou. Vody nalijte dostatek, aby kokosová vlákna zcela nasákla. Voda s kokosem doplní rostlině potřebné živiny a také energii pro další růst. Vodu případně doplňujte.

Máte téměř hotovo

Posledním krokem je už jen zabalení orchideje do igelitového sáčku. Vyberte takový, aby obalil provizorní květináč. Nahoře udělejte v rozích menší otvory. Díky tomuto sáčku se nebude vlhkost tak odpařovat. Květině uvnitř tak bude kolovat i čerstvý vzduch, který tolik potřebuje. Poté už nezbývá nic jiného, než doplňovat vodu a pár dní čekat. Lepší stav orchideje poznáte podle větší tuhosti a živější barvě listů. V kokosovém vlákně uvidíte i nové kořeny.

Orchidej vraťte do jejího květináče

Až uvidíte nové kořeny, jedná se o znamení, že kokosové vlákno již není potřeba a rostlina je již plná síly. Poté už stačí květinu vrátit do jejího původního květináče, samozřejmě s využitím vhodného substrátu. Nezapomeňte vybrat pro orchidej vhodný květináč, který je základem toho, aby vám krásně rostla a kvetla.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]