Obrovský kocour, vážící přes 18 kilo, je adoptována z útulku. Velikostí připomíná spíše pytel

Fotografie: Tristan Tom / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Organizace Richmond Animal Care and Control zveřejnila začátkem tohoto týdne na sociálních sítích fotky kočky v naději, že chlupáč najde nový domov.

Patches je doslova 18 kilogramů lásky. Netrvalo dlouho a žádosti o adopci útulku přímo pršely všemožnými kanály. Obrovská kočka má speciální cvičební plán i přísnou dietu, aby se mohla opět dostat na zdravou váhu. A nový majitel kocoura by mu rád byl co nejvíce nápomocen. Jak je vidět na snímcích z facebooku, Patches je opravdu problém jak pro sebe, tak i pro ostatní. Ačkoli je to krásný kocour, velikostí připomíná spíše pytel, který dává zabrat.

Problémy obezity u koček

V Česku trpí nadváhou nebo rovnou obezitou 2/5 koček. A rozhodně nejde o něco, na co by mohl být majitel jakéhokoli zvířete hrdý. Bohužel se však veterináři každodenně setkávají s komplikacemi, které takový stav zvířatům přináší. Mnoho majitelů si navíc postupně začíná uvědomovat, že otylost kočky rozhodně nemá mezi projevy zdravého a vitálního života zvířete své místo.

Rekordy v této oblasti dokonce už odmítla evidovat i Guinnessova kniha rekordů. Samozřejmě kvůli potenciálním zdravotním dopadům na kandidáty i vítěze.

Odkud se kočičí nadváha bere?

Někteří lidé se stále domnívají, že kočky mají ke svým problémům s váhou přirozený sklon, což je však obrovský omyl. Ještě relativně nedávno si každá kočka musela veškeré své jídlo ulovit. Tím pádem nevyhnutelně vydala velké množství energie, současně neměla ke krmení stálý přístup. To se v moderní době u domestikovaných koček změnilo. Misku se žrádlem mají k dispozici neustále. Stejně tak dostávají pamlsky a různé dobrůtky.

Je tedy zřejmé, že i normální kočka toho bez potíží za den sní mnohem víc, než by přirozeně měla. Což by ještě nebyl problém při dostatečném výdeji energie, ten ovšem rapidně klesá. Obezita tak postihuje hlavně kočky, které jsou celoročně chovány doma. Ještě hůř na tom bývají kastrované a také starší kočky. S tím se totiž pojí změny metabolismu, obecně méně aktivity a zkrátka lenost. K obezitě vede také nekvalitní krmivo.

Podvýživa, nadváha a ideální váha

Protože to není často skloňované téma, nemusí si majitelé ani uvědomit, že jejich kočka tloustne. Jde tedy nějak poznat hranice mezi obezitou a zdravou váhou? Jaké jsou u tohoto zvířete ideální proporce?

  • Podváha: Kočce jsou na první pohled vidět žebra a páteř, pas je extrémně úzký.
  • Ideální: Žebra jdou nahmatat, nijak však nevyčnívají. Pas jasně vidíte z profilu i svrchu.
  • Obezita: U nadváhy lze žebra pod tukem ještě nahmatat, i když s obtížemi. Přechod pasu je pak téměř neviditelný. Z toho se pak stává obezita, kdy jsou žebra prakticky nepostřehnutelná. Břicho kočky je kulaté a otylé a z profilu ani svrchu není poznat žádný pas zvířete.

Zdroj: Edinburghlive

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*