Rodina si myslela, že adoptovala štěně. Za 2 roky se ukázalo, že jde o ohrožený druh medvěda

Fotografie: brentolson / Creative Commons / Attribution 2.0

Pokud se někdo chystá adoptovat štěně, měl by si zjistit hodně informací o něm i o jeho rodičích. Tato žena tak neučinila a později se velice divila, co ze psa vlastně roste.

Adoptovat psa není jen tak, proto si lidé vždy musí dobře rozmyslet, zda se o zvíře zvládnou postarat. Péče o psa obnáší hodně starostí a lidé si musí na zvíře udělat dostatek času. Kromě času musí psovi dávat hodně lásky a také musí mít finanční rezervu, kdyby se pejskovi něco stalo a akutně by potřeboval veterinární péči. Tato fakta si ale mnoho lidí neuvědomuje a mnohdy si pořídí psa, který je bez průkazu původu (PP). Tato žena udělala to samé a později byla ze zvířete vyděšená.

Proč vybrat psa s PP

Jakmile se budete chtít podívat po nějakém štěněti, rozhodně byste měli brát v potaz to, že je dobré si pořídit psa s PP. Sice si za něj připlatíte, ale budete mít jistotu, že je velmi nízká pravděpodobnost toho, že bude mít zvíře zdravotní potíže či nějakou vrozenou vadu. Pes s PP bude mít při růstu a v dospělosti všechny rysy dané rasy a nemělo by se stát, že vám ze štěněte čivavy vyroste například jezevčík.

Štěně vybírejte pečlivě a počkejte si

Většinou se vyplatí podívat se přímo na stránky chovatelských stanic, jež nabízí rasu, již si chcete pořídit. Nejprve si zjistěte základní informace o chovné stanici a zkušenosti ostatních lidí. Vyhněte se rychlé koupi štěněte od lidí, kteří je nabízí na internetových bazarech a bez PP. Na štěně si vždy počkejte klidně i více měsíců. Vyplatí se pořídit si zdravé štěně s ověřeným původem a také u něj udělat několik zdravotních a povahových testů.

Nebojte se napsat majiteli, který má doma rodiče (nebo alespoň jednoho z nich), a navštivte ho. Budete se moci podívat na štěňata osobně a zjistit si o nich více. Majitel/chovatel by se vás měl ptát na hodně otázek. Tím, že se bude ptát, se ujistíte, že se jedná o pečlivého majitele, jenž chce pro zvíře vhodné a kvalitní podmínky pro život. V opačném případě by člověk mohl dopadnou jako žena jménem Su Yun, která si pořídila štěně bez PP a později se divila, co ze zvířete vlastně roste.

Žena si pořídila štěně unáhleně

Žena jménem Su Yun žije v odlehlé oblasti Číny ve vesnici u města Kunming v provincii Yunnan. Jednoho dne si řekla, že si koupí štěně, a aniž by důkladně vybírala, pořídila si štěně bez PP, ze kterého měl vyrůst tibetský mastif. Štěně bylo na první pohled krásně huňaté a trochu mohutnější, což je u tohoto plemene běžné. Postupem času, jak zvíře rostlo, a podle toho, kolik toho snědlo, začala být Su Yun znepokojená.

Štěně jedlo extrémní porce a rostlo do obřích rozměrů

Když bylo štěně malé, bylo samozřejmě pro všechny roztomilé. Všem členům domácnosti připadalo krásné, jak hezky jí. Su Yun si však všimla, že štěně denně sní krabici ovoce a dva kbelíky nudlí. Jak pes rostl, začínal být větší, než je rasa psa tibetský mastif, a o 2 roky později vážil 113 kg. A rostl dál.

Su Yun proto zavolala odborníky, kteří jí sdělili, že to není pes, ale asijský černý medvěd, jenž patří mezi ohrožené živočichy. Su Yun se proto rozhodla medvěda nechat odvézt na záchrannou stanici, kde se mu dostane potřebné péče a bude v lepších rukou. Navíc Su Yun se medvědů bojí a dospělý samec by mohl vážit až 180 kg.

Zdroj: New York Post

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*