Amatérský hledač pokladů našel sekery staré 3 500 let. Nyní je budou zkoumat archeologové

Fotografie: Ústav archeologie a muzeologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Životní objev učinil tento amatérský hledač pokladů. Pět seker z doby bronzové se nacházelo jen 20 cm pod povrchem. Nyní je budou zkoumat archeologové.

Polský deník Fakt informoval o unikátním nálezu, který se podařilo učinit amatérskému hledači s detektorem kovů. V lesích jižně od Gdaňsku našel hned pět velmi dobře zachovalých seker z doby bronzové. Odborníci nález datují do období 1 300 až 1 700 před naším letopočtem. Srovnatelný nález byl naposledy učiněn před více než 20 lety.

Rozsahem je to naprosto unikátní nález

Denis Konkol se procházel s detektorem kovů v lesní oblasti Starogard jižně od polského Gdaňsku. Přístroj v jednu chvíli zaznamenal něco pod povrchem. Ukázalo se, že poklad byl uložen velmi mělce. Přivolaní archeologové ze Zemského úřadu pro ochranu památek pak zajistili jeho odborné vyzvednutí. Pět seker bylo v pozoruhodně dobrém stavu. Kromě nich se našla také spona k upevňování oděvů.

Pro tuto oblast je takový nález mimořádně vzácný. Artefakty z doby bronzové se omezují zpravidla na drobnější předměty, jako jsou náramky nebo náprsní destičky. Srovnatelný nález byl v Polsku učiněn naposledy před 20 lety v okolí města Lublin. Sekery budou nyní dále zkoumat odborníci z Archeologického muzea v Gdaňsku a zajistí také jejich konzervaci.

Sekery jsou poměrně velké, mají široké ostří a štíhlou rukojeť. Používaly se ke štípání dřeva nebo v boji. Jejich stáří je přibližně 3 500 let. Prozatím se předpokládá souvislost s baltskou kulturou pocházející z oblasti současné Litvy nebo severovýchodního Polska. Tento nález tak pomůže osvětlit a rozšířit informace o kultuře, která na území vzkvétala před 3 000 lety.

Amatérští hledači musí mít řádné povolení

Amatérský nadšenec tak pomohl rozšířit historické sbírky o velmi cenné artefakty. Nutno podotknout, že amatérské hledání pokladů má v Polsku, ale i u nás svá pravidla.Průzkum s detektorem kovů v přírodě je dle platných zákonů archeologickým výzkumem. Potřebujete jednak souhlas majitele pozemku, kde chcete hledat, ale také průkaz hledače s detektorem kovů (průkaz amatérského spolupracovníka),“ informuje Policie.

Tisíce Čechů vlastní tyto mince, aniž by tušili o jejich enormní hodnotě. Nejcennější jsou z tohoto roku

Jakýkoliv archeologický nález pak podléhá oznamovací povinnosti. Za její nesplnění může hrozit pokuta až 4 miliony korun. Této novodobé vášni se věnuje čím dál více lidí a rozhodně nese své ovoce. Na Světě Kreativity jsme psali také o nedávném nálezu velkého množství vzácných mincí. I o tento nález se postarali amatérští hledači pokladů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*