Úspěšný archeologický počin: V pevnosti našli ukrytou schránku se stovky let starými mincemi

Fotografie: Oxyman / Creative Commons / Attribution 2.5

Archeologové objevili záhadnou schránku uvnitř podstavce pomníku válečného hrdiny z americké vojenské akademie. Vernisáž artefaktu se konala před velkým publikem.

V roce 1778 nechal George Washington, jakožto velitel kontinentální armády anglických kolonií v Severní Americe, vybudovat opevnění přes řeku Hudson. Nařídil to polskému inženýrovi Tadeuszovi Kościuszkovi, který se jako mnoho dalších Evropanů, přidal k anglickým rebelům. Časem skutečně vytvořil velkolepou pevnost a ta vešla do historie jako West Point. Neproslavil se však jen jako výjimečný architekt, ale také vedl velké povstání proti carské říši v Polsku. Díky jeho zásluhám mu byl postaven ve West Pointu pomník.

Ukrytá schránka byla konečně odhalena a otevřena

Pevnost časem začala sloužit pro výcvik amerických kadetů. Pár z nich umístilo záhadnou olověnou schránku do zmiňovaného pomníku, aby tak poctili slavného Tadeusze. Dá se říci, že od této události uplynulo 200 let a teprve nedávno byla tato schránka konečně otevřena. Došlo k tomu před velkým publikem a vše se vysílalo i prostřednictvím živého přenosu v akademii.

Nalezli pět starých mincí a medaili

Nález podnítil fantazii historiků a hledačů pokladů, protože se mělo za to, že v krabici byly historické dokumenty nebo vojenské památky. Vyšlo však najevo něco úplně jiného, jelikož archeologové nalezli 6 starých mincí. Ty byly raženy v letech 1795 až 1828 a měly hodnotu od jednoho centu do jednoho dolaru. Dále před zraky diváků odhalili medaili, která poukazovala na dokončení Erijského kanálu v roce 1825. Ten spojoval řeku Hudson v New Yorku s Velkými jezery.

Na bleším trhu koupila plyšového medvídka za 3 600 Kč. Na oko obyčejnou hračku prodala v aukci 30x dráž

Více toho ve schránce nenalezli

Archeolog kutal ve schránce dál za pomoci svého dřevěného nářadí. Mezitím mladí vojáci sledovali, jak někteří z předních představitelů West Pointu vystoupili na pódium, aby oslavili vzrušující okamžik. Bohužel, ve schránce se už nic jiného nenalezlo, čímž se poněkud rozplynuly naděje na velkolepý objev. Přesto se ale jednalo o okamžik plný napětí a špetky válečné historie.

Zdroj: BBC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]