Prarodiče hrají v raném životě a vývoji dítěte velmi důležitou roli, kterou bychom neměli přehlížet

Citové pouto si dítě vytváří nejenom se svými rodiči, ale vytváří si ho také se svými prarodiči. Mnoho lidí je vnímá jenom jako babičku a dědečka, kteří jsou zde od toho, že své vnouče pohlídají ve chvíli, kdy to budou rodiče potřebovat. Ano, i toto je jeden z jejich úkolů. Je to ale ještě jiný význam, který prarodiče ve vývoji dítěte mají. Často se na něj zapomíná. Pokud máte potomka, je dobré tyto informace znát.

Jsou velkým rádcem každého rodiče

Nejenom v tom, že mohou pohlídat, když je potřeba. Prarodiče jsou tu také od toho, aby mohli přinést potřebné rady. Když je někdo prarodičem, znamená to, že minimálně jedno dítě vychoval a tak má určité zkušenosti a ví, jak na to. Právě jejich syn nebo dcera se s nimi mohou poradit o tom, co je správné pro jejich potomka a jak ho vychovávat. Právě dané rady od někoho, kdo již má zkušenosti mohou pomoci ke správnému vývoji každého dítěte. Výchova metodou pokus/omyl není příliš efektivní. Prarodič dokáže nasměrovat na tu správnou cestu, která je pro úspěch v životě ta pravá.

Rádi nabídnou pomocnou ruku

Prarodiče jsou tu i od toho, aby podali pomocnou ruku. Bohužel žijeme v domě, kdy příspěvek od státu není nijak velký a tak musí mnoho maminek chodit i do práce. A v tu chvíli nemají tolik času na běžné věci spojené s péčí o dítě, i o domácnost. A právě proto tu jsou opět prarodiče, kteří podají pomocnou ruku. Postarají se o dítě, postarají se o domácnost a udělají vše, co je potřeba. I to má na vývoj dítěte velký vliv, jelikož stále žije v dobré, fungujícím, nikoliv v zanedbané domácnosti. A je toho opravdu mnoho, co může takový prarodič udělat. Pomůže s úklidem, s nákupem, s vařením, praním a dalšími činnostmi, které se v dnešní hektické době nestíhají.

Vytvářejí potřebnou citovou vazbu

Tu nejsilnější citovou vazbu mají děti na své rodiče. To je zcela pochopitelné. Dále si však děti vytváření citové vazby i ke svým prarodičům. Ty mají v životě dětí velmi důležitou roli. Mohou cítit lásku a oporu. Zde je prokázáno, že právě takové děti se cítí spokojeně a pozitivně se to podepisuje na jejich budoucím vývoji. Mnohdy si vytvoří velmi silný vztah, který nedokáže žádná najatá chůva nikdy nahradit. I to je důvod, proč by neměly být prarodiče ze života dětí nikdy vyloučeny.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]