Při dodržování těchto pěti pravidel budou zuby dokonale bílé, bez kazů a s pevnou sklovinou

Zdravé zuby jsou pro každého z nás velmi důležité. Nejenom, že bílé zuby bez kazů podpoří lidskou krásu. Jejich zdraví je důležité i pro bezproblémové ukousnutí a následní rozžvýkání potravy. Lidské tělo bohužel problémy se zuby neumí napravit a tak když se objeví jakékoliv komplikace, je nutné navštívit zubního lékaře. Ten zvolí některý z řady postupů, které pomohou dát problémové zuby do pořádku.

Návštěva zubních lékařů však není ani příjemná, ani levná. A podceňovat zdraví zubů se nevyplatí už vůbec. Stejně jako v jakýchkoliv jiných oblastech lidského zdraví, tak i tady platí, že základem kvalitních zubů a zdravé ústní dutiny je prevence. Podívejte se s námi na 5 tipů, které doporučujeme dodržovat.

Eliminujte cukry

Bohužel žijeme v době, kdy jsou cukry téměř ve všech jídlech. Máme na mysli ty jednoduché. Jsou problémem jak pro zuby, tak i lidské zdraví obecně. Najdeme je ve sladkých nápojích, ve sladkých jídlech a sušenkách, stejně jako jsou v různém pečivu. Snažte se jejich příjem omezit co možná nejvíce. Pomůžete nejenom zdraví svých zubů, ale eliminujete i problémy, jako je cukrovka, nebo obezita. Pozor však na záměnu s takzvanými sacharidy – ty jsou pro tělo důležité, jelikož mu dodávají energii.

Jezte jídla plná vitamínů a minerálů

Vitamíny a minerály jsou pro lidský organismus důležité. Mají vliv na jeho zdraví. Řada z nich dokáže výrazně prospívat i vašim zubům. Jak v tom, že podpoří jejich kvalitu, tak v tom, že snižují riziko zubního kazu. A jak všechny minerály a vitamíny do těla dostat? Ideálně z pestré stravy, která je založena nejen na ovoci a zelenině. Jezte listovou zeleninu, stejně jako různé ořechy a semena. Nezapomínejte také na kvalitní rostlinné oleje.

Používejte rostlinné oleje

Nejenom, že by měly být součástí jídel, jako jsou třeba zeleninové saláty. Rostlinné oleje je vhodné používat také na vyplachování vašich úst. Ideální je olej olivový, mandlový, nebo třeba konopný. jejich využití není nijak složité. Stačí pouze trochu oleje nalít na lžíci, dát do pusy a tímto si ústa vyplachovat. Je vhodné použít jazyk tak, aby se dostal na všechny zuby, z vnější i vnitřní stravy. Po chvíli olej vypláchněte, ale pusu nevyplachujte. To udělejte až po 10 – 20 minutách. Olej dokáže pomoci ke zlepšení zdraví vaší ústní dutiny.

Nejezte potraviny bohaté na kyselinu fytovou

Stejně jako řada jiných kyselin, i ona v nadměrném množství působí problémy. Nikoliv však toho rázu, že by přímo naleptávala ústní sklovinu, ale naopak v tom směru, že v lidském těle brání uvolňování vitamínů a minerálů. I když je v pestré stravě přijmete, vlivem této kyseliny jich tělo využije jenom velmi málo. A v jakých potravinách se tato kyselina fytová nachází? Jsou to především různé druhy luštěnin, různé druhy semen, nebo jakákoliv zrna. Čas od času si je dát můžete, ale nepřehánějte to s nimi.

Používejte správnou zubní pastu

Na trhu dnes můžete najít celou řadu zubních past. Kterou vám doporučíme? Nebude to ani jedna. Z jakého důvodu? Protože nejlepší bude vytvořit si vlastní, demineralizační zubná pastu, která bude pro vaše zuby stoprocentně nejlepší volbou. Co je na její výrobu potřeba?

  • 1 lžička máty
  • 1 lžička chlorofylu
  • 1 lžička jedlé sody
  • 4 lžičky vody
  • 10 lžiček křemeliny
  • 5 kapek kokosového oleje

Jak pastu vytvořit? Velmi jednoduše. Stačí jenom smíchat všechny ingredience do požadované konzistence. A jak ji používat? Stejně, jako jakoukoliv jinou zubní pastu. Stačí jí trochu nanést na měkký zubní kartáček a poté si s ní čistit zuby zhruba 2 minuty. A to jak ráno, tak večer. Uvidíte, že už po pár dnech pocítíte na vašich zubech rozdíl.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]