Bižuterie, která potěší nejen oko, ale i srdce

Snad každý člověk má nějakého toho svého koníčka. Někdo rád čte knihy, jiný jezdí na kole, běhá, plete, šije, háčkuje, loví ryby, jezdí na koni nebo zkrátka vyrábí vlastní bižuterii. Ať už jen čistě pro radost nebo další prodej.

Vyrábět bižuterii si vyžaduje v prvé řadě cit a trpělivost. Tak jako u háčkování či pletení je potřeba orientovat se v základních pomůckách, tak u výroby bižuterie je nutné nahlédnout pod pokličku mistra kuchaře. V dnešním článku se trochu seznámíme s některými pojmy, bez kterých se svět bižuterie neobejde. Zaměříme se na vinuté perly, filigrán a lůžka na pryskyřici nebo kamínky. To je samozřejmě jen zlomek potřeb, které jsou nutné pro výrobu bižuterie. Dále tam například patří drátky, kleštičky, lepidlo na bižuterii a mnoho dalšího. Přináším vám stručný popis a tip na nákup kvalitního a cenově výtečného zboží s širokou nabídkou potřeb pro výrobu bižuterie.

Co je to vinutá perla

Vinutá perla je vyrobena ze skla. Pokud byste chtěli vyrábět vinutou perlu, nemusíte složitě shánět křemen, vápenec a další ingredience včetně sklářské peci. Stačí si zakoupit tyčinky lampového skla v různých barvách. Dnes se však učit vyrábět perly nebudeme a proběhneme to ve zkratce. Jak název sám o sobě vypovídá, jde o navíjení tekutého skla na „něco“ co se po vychladnutí vyjme a zůstane skleněná perlička s otvorem. Vy si však můžete usnadnit tento proces a rovnou si vinuté perly koupit v různých barvách, tvarech i velikostech. Pokud vyrábíte nebo se chystáte vyrábět bižuterii, bez vinutých perel se neobejdete.

Co je to filigránfiligrán

Jde o šperk, který je zhotoven metodou ohýbání, namotávání a připájení tenkých měděných drátků. Jsou na to potřeba velmi šikovné ruce. Asi takové, jako mají zlatníci či hodináři. Jakmile je šperk vyhotoven, prochází chemickým čištěním a další úpravou, jako je čištění a leštění do koncové podoby. Filigrán je vhodný na výrobu náhrdelníku, náušnic, brože i jiných šperků.

lůžko na pryskyřiciCo znamená lůžko na pryskyřici

Prakticky se jedná o plíšek, který je určen k dalšímu použití. Lůžko na pryskyřici je určeno pro výrobu šperků zalitím pryskyřicí či mozaikové šperky, kamínky, korálky i fimo. Využití je opět všestranné a tento druh bižuterie je velmi oblíbený. Jak na náušnice, prstýnky, brože, přívěsky. Lůžka jsou rozmanitých tvarů od kulatých, oválných, hranatých až po srdíčka.

Obrázek: efabos.cz