Blížící se mrtvici nebo infarkt poznáte i podle nohou. Jasné příznaky nepřehlížejte

Fotografie: Freepik

Mezi nejčastější onemocnění lidí patří poruchy kardiovaskulárního systému. Tedy všeobecně známé a obávané mrtvice a infarkty. Dnes už víme, že než tyto poruchy nastanou, objevují se všelijaké příznaky. Je vhodné je sledovat a zasáhnout, než bude příliš pozdě.

Kardiovaskulární onemocnění může být i smrtelné. Ročně na ně zemře okolo 17,7 milionů lidí. Jak tedy poznat blížící se nebezpečí? Prozkoumejte svoje nohy. 

Infarkt: Co to je? 

Srdeční zástava, tedy infarkt nastává tehdy, když je snížen či dokonce zastaven průtok krve tepnou, a tedy dodávka kyslíku, který vyživuje srdce. Děje se tak ve chvíli, kdy jsou stěny tepny obaleny plakem. Nedostatečný přísun kyslíku má za následek snížení činnosti buněk srdce a srdeční příhoda je na světě. Pokud se rychle dostaví lékařské pomoci postiženému, je šance na plné uzdravení. U těch nejtěžších případů však nastává smrt. Třeba ve Francii je to ročně 12 000 lidí. 

Fotografie: Pixabay

Mrtvice: Její definice 

U mrtvice je to něco podobného. Jde také o špatný průchod krve tepnou. Není to však z důvodu obalení stěn, ale díky krevní sraženině. Ta doslova ucpe tok krve, mozek není okysličen a nastává kolaps. Mrtvice může trvat i několik minut. Každou minutu, kdy není mozek zásobován kyslíkem, umírá 2 miliony neuronů. A to už je velký problém. Většinou si lidé po mrtvici odnáší trvalé následky, jako je ochrnutí či snížení mentálních a kognitivních funkcí. Lidé pak potřebují pomoc druhého.

Varovné signály kardiovaskulárního onemocnění 

Způsob, jak alespoň částečně snížit riziko infarktu či mrtvice je prostý. Zdravě žít. Tedy neholdovat alkoholu, drogám, nekouřit, zdravě se stravovat, pravidelně se hýbat a udržovat optimální tělesnou hmotnost. To vše přispívá k tomu, že nebude spadat do rizikové skupiny lidí. Tato onemocnění a jejich následky jsou velmi vážné. Je proto, kromě prevence, dobré znát, jaké jsou jejich příznaky, než udeří v plné síle. Tyto vědomosti mohou zachránit nejen váš život, ale i vašich blízkých. 

Fotografie: Pixabay

Podle nohou poznáte hrozbu 

Lékaři tvrdí, hlavně doktorka Florence Beauvais, že jasným signálem může být i otok končetin či celých nohou. Dá se to ještě zjednodušit na pravidlo, že pokud se najednou nevlezete do svých bot, je něco špatně. Pokud k otoku dojde náhle a je provázeno i velkým přírůstkem na hmotnosti, zbystřete.  

Fotografie: Pixabay

Dalším příznakem může být i žilní či arteriální trombóza. Ta jde poznat i pouhým okem, protože postižené místo je zduřelé, tmavší a někdy skvrny provází i zduřelou žílu. Pokud je trombóza, mimo jiné, bolavá, ztvrdlá při palpaci nebo je oteklá, měli byste kontaktovat lékaře. Dalším signálem blížící se mrtvice jak pak necitlivost jedné končetiny, svěšený koutek, náhlá neznalost jména a adresy či neschopnost zvednout obě paže nad hlavu.

Fotografie: Freepik

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]